Hikayeli Tren Garları

hikayeli tren garlari
hikayeli tren garlari

Bir tren garı düşünün içinde kaplumbağa yaşayanı da var, çatısında devasa bir saat olanı da… İşte her gün binlerce insanı ağırlayan, veda ve buluşma anlarının en yakın tanığı, görkemli tren istasyonları…Yaroslavsky Station Moskova/Rusya
Moskova’daki dokuz ana tren istasyonundan biri Yaroslavsky. İlk olarak 1862’de açılan gar, çatı süslemeleri ve garın içinde piyano çalan sanatçısıyla ünlü.

Grand Central Terminal, New York/ABD
Grand Central Terminali 1913’te inşa edildi. Özenle dekore edilmiş terminal tarihi dokusuyla hâlâ elit bir görünüm sergiliyor. Terminal, 44 platformuyla dünyanın en büyük tren istasyonu olma özelliğini taşıyor. Men in Black, Bad Boys, The Godfather gibi unutulmaz filmlere konu olan gar, her yıl turist akınına uğruyor.

Haydarpaşa Tren İstasyonu İstanbul/Türkiye
1908’de hizmete açılan Haydarpaşa Tren İstasyonu, deniz kenarındaki konumuyla çok özel. İlk başta İstanbul-Bağdat Demiryolu hattının başlangıcı olarak tasarlanan gar, çatısındaki devasa saat ile Türk filmlerine konuk oldu. 2012’den bu yana kapalı olan garın bu yılın sonunda hizmete açılması planlanıyor.

Estacion de Atocha Madrid/İspanya
Madrid’in en büyük tren garı 1851 yılında faaliyete geçti. Garın içinde dev ağaçlar, çeşitli tropikal bitkiler ve nadir bulunan kaplumbağalar bulunuyor. İçeri girdiğinizde olağanüstü bir manzaraya tanıklık ediyorsunuz.

Tanggula Mountain Railway Station, Tibet/Çin
5068 metre yükseklikteki Tanggula, dünyanın en yüksek garı. İstasyon adını Amdo ilinin Tanggulashan kasabasına olan yakınlığından alıyor. Çin ve Tibet’i birbirine bağlayan istasyon kışın eşsiz bir manzara sunuyor.

Hauptbahnhof Berlin/Almanya
Berlin’in merkezindeki istasyon 2006’da açıldı. Çelik ve cam yapılarla çevrelenmiş istasyon iki bölümden oluşuyor. Hauptbahnhof günde ağırladığı 1800 tren ve 350 bin yolcuyla en kalabalık istasyonlar arasına sayılıyor.

Helsinki Central/Finlandiya
1862’de hizmete açılan Helsinki Central, granit kaplamaları ve görkemli saat kulesiyle dikkat çekiyor. Günde ortalama 200 bin yolcunun kullandığı istasyon Finlandiya’ya özgü özellikler taşıyor.

Kaynak : www.sabah.com.tr

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar