İETT’nin Sürücüsüz Lastik Tekerlekli Nostaljik Tramvayının Detayları Belli Olduİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “World Cities Congress Istanbul 2018”de (Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018)’ İETT’nin geliştirdiği sürücüsüz elektrikli otonom aracının yerlilik oranından teknik özelliklerine, üretim yerine kadar pek çok ayrıntısı ortaya çıktı.

İETT’nin sürücüsüz aracının imalat çalışmaları Bursa’da otomotiv alanında faaliyet gösteren bir fabrikada, Kocaeli’de ve İkitelli İETT garajında gerçekleştirildi. 4 farklı tasarım arasından seçilen nostaljik tramvay görünümlü sürücüsüz aracın üretimi, 2017 yılının sonunda tamamlandı.

Şarj süresi 4,5-9 saat arasında değişen nostaljik tramvay görünümlü sürücüsüz aracın , 75 kilometrelik menzile sahip olduğu belirtildi. Saatte 45 kilometre hıza ulaşan, tek yönlü sürüş ve geri manevra yapabilen araç, trafiğe kapalı alanlarda ve belirlenen güzergahlarda çalışmak üzere tasarlandı. Taşıma kapasitesi 14 kişi olan aracın genişliği yaklaşık 2 metre ve uzunluğu 5,5 metre olarak belirlendi.

Nostaljik tramvay görünümlü sürücüsüz aracın kontrol yazılımı, motor ve batarya yönetim sistemi yazılımları için Galatasaray Üniversitesi’nden bir akademisyen ve Kocaeli Teknopark’ta faaliyet gösteren bir firmadan danışmanlık hizmeti alındı. Aracın dış tasarımı, fren ve direksiyon sistemi, batarya sistemi, şanzıman redüktörü, araç yönetim yazılımı, alt ekipman kontrol sistemleri ve sürücüsüz kontrol yazılımı dahil olmak üzere yüzde 74 oranında yerli mühendislik ürünü olduğu, bazı özel malzemelerin ise Çin, Almanya, Japonya, Amerika ve Tayvan gibi ülkelerden temin edildiği söyleniyor.

Şimdilik bir tane üretilen ve konsept olarak nostaljik tramvayı andıran minibüs tarzı tekerlekli, elektrikli ve sürücüsüz olma özelliği taşıyan otonom araç ilk etapta havaalanı ve trafiğe kapalı alanlarda hizmet verecek. Sürücüsüz lastik tekerlekli nostaljik tramvay, önceden belirlenen ve hafızasına yüklenen rotada gidebiliyor.

Reklamlar