Yenimahalle-Şentepe Teleferik Hattı Ağır Bakım ve Onarımdan Geçirildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’nin ilk ve tek toplu taşıma aracı olarak hizmet veren Yenimahalle-Şentepe teleferik hattında yoğun bakım ve onarım çalışmaları yapıldı.


Teleferik hattının işletim süresi olan 22 bin 500 saati doldurması nedeniyle gerçekleştirilen ağır bakım ve onarım çalışmaları, yurt dışından gelen uzman ekip tarafından gerçekleştirildi.

GÜNLÜK 20 BİN YOLCU TAŞINIYOR

Her gün 20 binin üzerinde Başkentlinin toplu taşıma amaçlı olarak kullandığı teleferik hattında, 5 Mart ile 5 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmalarının ardından seferler yeniden başladı.

Batıkent metrosu ile entegre olarak hizmet veren toplam 4 istasyon ve 3 bin 257 metre uzunluğundaki Yenimahalle-Şentepe hattındaki bakım ve onarım çalışmaları ilk 3 istasyonda yapıldı.

ÖNCELİK GÜVENLİK

Ağır bakım ve onarım çalışmaları, yolcuların güvenli ve konforlu bir ortamda seyahat etmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Teleferik hattında periyodik ve kısa süreli bakımların yanı sıra uzun süreli bakımlarının da yapılması zorunlu olduğundan, Yenimahalle -Şentepe teleferik hattının bünyesinde bulunan bütün sistemler tek tek incelenerek, gözden geçirilmiştir.

YENİLENEN AKSAMLAR TESTEN GEÇİRİLDİ

Çalışmalar kapsamında sensör kablolarının montajı ve demontajının yapılarak, Kule direklerinin tepesinde bulunan bataryalar, sırasıyla indirilerek, bu bataryalarda bulunan bütün ekipmanlar NDT (Tahribatsız muayene) usulü ile analizleri yapılarak, problem oluşturabilecek parçalar, yenisiyle değiştirildi.

Ekipler, istasyonların servis fren ve acil fren bakımlarını da yaparak testten geçirirken, motor ve aksamları dahil dikey ve yatay makaralar ile kauçuk yatakları da yenileriyle değiştirdi. Bakım kapsamında jeneratör ve transfer panoları da kontrolden geçirildi.

YOLCULAR OTOBÜSLE TAŞINDI

24 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı, bakım çalışmaları süresince çalıştırılmazken, EGO Genel Müdürlüğü tarafından, teleferiği kullanan yolcular için ek otobüs seferleri koyularak Başkentlilere mağduriyet yaşatmadı.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar