TCDD Eski Genel Müdürü Süleyman Karaman, Milletvekili Adayı Oldu

TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2002-2015 yılları arasında yürüten Süleyman Karaman 24 Haziran seçimlerinde AK Parti’den Erzincan 1. sıra milletvekili adayı oldu.


2002 Aralık ayında TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Süleyman Karaman, siyasete atılmak amacıyla 2015 yılında görevinden ayrılmıştı. TCDD Eski Genel Müdürü Karaman, 2003 yılından itibaren Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri başta olmak üzere 100’ü aşkın demiryolu projesinde görev aldı.

KARAMAN DÖNEMİNDE 2 BÜYÜK KAZA YAŞANMIŞTI
Süleyman Karaman’ın görevi döneminde iki büyük tren kazası yaşanmıştı. Sakarya Pamukova’da temmuz 2004’te meydana gelen hızlandırılmış tren kazasında 41 kişi yaşamını yitirmişti. 2008’de Kütahya’da meydana gelen tren kazasında ise 9 kişi yaşamını yitirmiş; 37 kişi yaralanmıştı.

SÜLEYMAN KARAMAN KİMDİR?
-Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul yüksek hızlı tren hatlarının yapımında ve işletilmesinde,
-Ankara- Sivas, Ankara-Bursa ve Ankara-İzmir YHT hatlarının inşasında,
-Sivas-Erzincan Hızlı Tren projesinin başlanmasında,
-Asrın projesi Marmaray’ın başarıyla işletilmesinde,
-Özgün kent içi raylı sistem toplu taşıma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında,
-İzmir’de Egeray (İZBAN) projesinin inşasının tamamlanması ve işletilmesinde,
-Ankara’da Başkentray ve Gaziantep’te Gaziray projelerinin başlatılmasında,
-Milli Tren ve Milli Sinyalizasyon projelerinde,
-Demiryollarında yerli sanayinin gelişmesinde,
-Türkiye’de ilk hızlı tren makas, travers ve ray bağlantı elamanları fabrikalarının kurulmasında,
-Ülkemizde ilk Uluslararası Raylı Sistemler Fuarının düzenlenmesinde,
-158 yıllık Demiryolu tarihinde ilk kez tren üstünde görev yapan personele ücretsiz yemek verilmesine yönelik sosyal projenin hayata geçirilmesinde,
-Türkiye’de demiryolu eğitiminin geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında; lise ve yüksekokullarda Raylı Sistemler, üniversitelerde Demiryolu Mühendisliği bölümlerinin açılmasında,
-Yurt dışında demiryolu alanında lisansüstü ve eğitim programları gerçekleştirerek; dünyadaki gelişmeleri yerinde ve yakından takip eden genç bir demiryolcu kuşağın yetişmesinde,
-150 yıldır el değmemiş demiryollarının yenilenmesinde,
-Ve bütün bunlarla birlikte, Yönetim kurullarında görev yaptığı Türk Telekom, TTNET ve TÜRKSAT’ın gelişmesinde önemli roller oynadı.
-Karaman döneminde TCDD; 2009 yılında “En Fazla Engelli Çalıştıran Kurum” kategorisinde ödüllendirildi.
-2010 yılında ise TCDD’ye verilen “Yılın İnovasyon” ödülünü, Karaman, Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldı.
-Dünya Toplu Taşımacılar Birliği(UITP) 2014 yılında TCDD’yi İZBAN projesiyle dünyada “En İyi İşbirliği” alanında ödüllendirdi. Ödül, Cenevre’de düzenlenen törende UITP Başkanı tarafından verildi.
-Ayrıca Karaman, görevi süresince, değişik STK’lar tarafından “Yılın Bürokratı” ödüllerine layık görüldü.
-Karaman, TCDD’nin tarihinde ilk defa Dünya Demiryolları Birliği yönetiminde ve icra kurulunda yer almasını sağladı. Kendisi de Dünya Demiryolları Birliği’nin Ortadoğu Bölge Başkanlığını yürüttü.
-Ayrıca, çok sayıda sosyal projeyi başlatan ve pek çok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve üye olarak görev yapan Süleyman Karaman, evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar