İlk Milli Hibrit Lokomotifimize InnoTrans Fuarında Büyük İlgi

ilk milli hibrit lokomotifimize innotrans fuarinda buyuk ilgi
ilk milli hibrit lokomotifimize innotrans fuarinda buyuk ilgi
Abone Ol  


TCDD Taşımacılık AŞ, TÜLOMSAŞ ve ASELSAN işbirliğinde milli ve yerli üretim çabalarının bir sonucu olarak üretilen yeni nesil ilk milli hibrit manevra lokomotifimiz, 18-21 Eylül 2018 tarihlerinde Berlin InnoTrans (Uluslararası Demiryolu Teknolojileri, Sistemleri ve Araçları) Fuarı’nda beğeniye sunuldu.

Herhangi bir lisans altında olmadan milli olarak üretilen hibrit lokomotif, kendi ürettiği elektrikle veya mazotla çalışabiliyor, istendiğinde elektrik şebekesinden şarj edilebiliyor. Ayrıca düşük yakıt tasarrufu ve akustik gürültü seviyesi ile çevre dostu olma özelliği taşıyor ve saatte 80 km hız yapabiliyor.

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından kullanılacak olan ve ASELSAN işbirliği ile TÜLOMSAŞ’ta üretilen lokomotif, yakıttan yüzde 40 tasarruf sağlıyor. TCDD Taşımacılık AŞ tarafından belirlenen modern dış stil ve ergonomik konsol tasarımının yanı sıra geniş görüş açısıyla da dikkat çekiyor.

HSL 700 model milli hibrit manevra lokomotifi EN 45545 EN 50126 EN 50128 EN 50129 EN 50155 ve UIC standartlarına uygun olarak üretildi.

TCDD Taşımacılık AŞ, TÜLOMSAŞ ve ASELSAN’ ın işbirliği ve birlikte çalışması ile raylara inen milli hibrit manevra lokomotif için yedi şehrimizde yirmiye yakın firma parça tedarik etti.

Ülkemiz, azaltılmış yakıt tüketimi, daha düşük işletme maliyeti olan hibrit lokomotif ile dünyada bu teknolojiye sahip dördüncü ülke oldu.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt konuyla ilgili olarak, TCDD Taşımacılık AŞ’nin verimli ve çevre dostu hibrit manevra lokomotiflerini kullanacak dünyadaki öncü tren işletmecilerinden birisi olacağını belirterek, yolcu ve yük araç filosunda yerlilik oranının gittikçe yükseleceğini ve her yönden etkin ve verimli olan araç filosuyla daha kaliteli işletmecilik yapacaklarını ifade etti. Bu tür projelerle milli demiryolu sanayimizin kendi kendine yeter hale gelmesi için öncülük etmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar