İpek Yolu Projesi Nedir?Son yıllarda dünyada lojistik konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden biri, dünyanın yeni ekonomik gücü Çin üzerinde. Birçok dünya markası, tüm yatırımlarını bu ülkeye yönlendirirken, neredeyse tüm üretimlerini de bu bölgeye kaydırmış durumda.

Çin devlet başkanı Şi Cinping, 2013 yılında duyurduğu bir proje ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. İpek Yolu Projesi, Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İpek Yolu’nu yeniden harekete geçirmek için yapılacak çalışmaları ele alıyor. Peki bu proje neleri içeriyor?

İpek Yolu Projesi Nedir?

Çin devlet başkanı Şi Cinping, tarihi İpek Yolu’nu yeniden hareketlendirmek adına 2013 yılında büyük projesini açıklamıştı. Bu proje Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar birçok ülkeyi içeriyordu. Proje kapsamında Avrasya coğrafyasında yeni demiryolu hatları, enerji boru hatları, deniz rotaları ve otoyolları yapılması ve bu sayede lojistiğin daha hızlı bir hal gelmesi hedefleniyordu.

Proje kapsamında Orta ve Güney Asya ülkelerine 40 milyar dolarlık altyapı yatırımları yapılması planlandı. Bunun için de Asya Altyapı Bankası (AIIT) kuruldu ve Türkiye’de bu bankanın kurucu üyelerinden biri oldu. Bankanın temel amacı bu projeye finansman sağlamaktadır. Proje sadece ekonomik değil jeopolitik açıdan da büyük önem taşıyor.

İpek Yolu Projesi Uygulamaları

2014 yılı sonu itibariyle çalışmaya başlayan dünyanın en uzun demiryolu hattı sayesinde Çin Yiwu’dan kalkan bir tren İspanya’nın başkenti Madrid’e kadar ulaşabiliyor. Diğer taraftan projenin denizyolu kısmında ise Çin’den Hin Körfezi ve Akdeniz’e kadar uzanan bir yol ile de deniz lojistiğinin hareket kazanması ön görülüyor.

Türkiye’de İpek Yolu Projesi Uygulamaları

Türkiye, İpek Yolu Projesi kapsamında Borusan Lojistik, Kazakistan’da bulunan fiziksel varlığını da kullanarak bu yolu harekete geçirmiştir. Bu uygulama ile Borusan Lojistik’i kullanarak Çin’e taşımacılık yapmak isteyen kişiler ve kurumlar ürünlerini 14 ile 18 gün arasında ulaşımı yapılabiliyor.

Borusan Lojistik ile Çin lojistiği konusunda çalışmalar yapabilir ve çok uzun süreler beklemeden kısa sürede işlemlerinizi çözebilirsiniz.

Kaynak : www.milatgazetesi.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.