Mega Projelerin Sözleşmeleri TL’ye Dönecek Mi?13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete ile bu sabah yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile dövizle kira sözleşmesi resmen yasaklanmış oldu. Peki, bu karar mega projeler için atılan sözleşmeleri de kapsayacak mı?

Türkiye güne güzel bir haberle uyandı ve uzun süredir tartışılan dövizle kira sözleşmesi uygulaması açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile resmen kaldırılmış oldu.

Alınan bu karar büyük bir sevinç yaratırken vatandaşlar alınan bu kararın hangi sözleşmeleri kapsadıkları da merak konusu oldu. Özellikle de geçiş başına dolarla belirlenen ücretler ödenen mega projeler merak konusu oldu.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti 4 Dolar!
Örnek vermek gerekirse ulaşım için Avrasya Tüneli ‘ni kullanan kişiler geçiş ücreti olarak 4 Dolar + KDV bilet ücreti ödüyorlar. Yani şu anda tünelden geçen kişiler 23,50 lira bir ücret ile karşı karşıya kalıyorlar.

Yine Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti olarak vatandaşın cebinden otoyol ücreti hariç olmak üzere 3 USD + KDV para çıkıyor. Bu paraya birde otoyol ücreti ekleniyor. Yani yapılan mega projelerin tümünde bu örneklerde olduğu gibi dolar kuru uygulanıyor.

Mega projeler için de döviz yasağı gelip gelmeyeceği ve bu sözleşmelerin de Türk Lirasına dönüp dönmeyeceği merak konusu oldu.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.emlak365.com