Ankara’nın Nüfus Giderek Artıyor, Ulaşım Şimdiden PlanlanmalıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Nüfus giderek artıyor. Ulaşımın şimdiden planlanması ve yeni yollar, raylı sistemlerin yaygınlaştırılması lazım’’ dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Ankara’nın trafiğinin rahatlatılması için şimdiden planlamaların yapılması gerektiğini söyledi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjde ile birlikte iki Metro ve iki Ankaray projesi olduğunu hatırlatan Tuna, “Etlik Hastanesi’nden Forum Ankara’ya, Siteler üzerinden de Havaalanı Metrosu’na bağlantı yapılacak iki yeni Ankaray ile AŞTİ’den ODTÜ’ye; Dikimevi’nden de NATO Yolu’na kadar iki yeni Metro’nun inşa edilmesinde herhangi bir aksama görünmüyor. Nüfus giderek artıyor ve ulaşımın şimdiden planlanması, yeni yollar ve raylı sistemlerin yaygınlaştırılması lazım” dedi.

METROLARA OTOPARK
Başkent sokaklarına bırakılan araçların şehir trafiğini olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Başkan Tuna, “Bu bir kültür meselesi… Aslında şartların getirdiği bir sıkıntı… İmar planlarındaki değişikliklerden otopark ihtiyacının karşılanmamasından doğan bir problem… Maalesef bazı yollar bu trafiği ve araçları kaldıracak durumda olmuyor yüksek binalar yüzünden… Yeni otoparkların yapılması gerekiyor. Biz metro girişlerine yakın bölgelerde otoparklar yaparak, raylı sistemlerin kullanılmasını teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Uygun yerlerde otopark yapıp bir rahatlama sağlamayı planlıyoruz. Bu yönde çalışmalarımız var.” dedi.

 

Reklamlar