Berlin’i İkiye Ayıran Utanç Duvarı Değil, Bakırköy

bakirkoy halki beton duvarlarin hemen durdurulmasini istiyor
bakirkoy halki beton duvarlarin hemen durdurulmasini istiyor

İBB Meclisi CHP Üyesi Mehmet Berke Merter yerinde inceleme yaparak fotoğrafladığı ve hazırladığı yazılı soru önergesini Meclis toplantısında sözlü okudu ve Marmaray Sirkeci-Halkalı tren hattının Bakirköy kesiminin iki yanına yapılmaya başlanan yüksek beton duvarları Meclis gündemine taşıdı.


İBB Meclisi CHP Üyesi Mehmet Berke Merter yerinde inceleme yaparak fotoğrafladığı ve hazırladığı yazılı soru önergesini Meclis toplantısında sözlü okudu ve Marmaray Sirkeci-Halkalı tren hattının Bakirköy kesiminin iki yanına yapılmaya başlanan yüksek beton duvarları Meclis gündemine taşıdı. Örülen beton duvarın çirkin ve soğuk yüzü olduğunu, dünyada beton duvar yerine daha sıcak ve estetikli duvarlar örüldüğü fotoğrafları önergesine ekleyen CHP’li Berke Merter şu cümlelere dikkat çekti ve şu soruları sordu:“Hep birlikte yaşadığımız şehir İstanbul’da da sürekli yenileme ve bakım çalışmaları devam ettiği gibi yeni projelerde yapılmakta ancak tüm bunlar gerçekleşirken şehrin imajına, fiziksel kimliğine ne kadar önem vermekteyiz? Mesela şu an yapılan, Marmaray Sirkeci-Halkalı tren hattının, Bakırköy kesiminde; tren yolunun iki yakasını birbirinden tecrit etmek amacı ile iki yanına yapılmaya başlanan yüksek beton duvarlar, Bakırköy’ün fiziksel ve kültürel dokusuna zarar verecek şekilde yükselmeye devam ediyor. İnsana İkinci Dünya Savaşı sonrası Berlin’i ikiye ayıran utanç duvarını hatırlatan, bu duvarın yapımının derhal durdurulması için İstanbul Büyükşehir Belediyesini ve ilgili kurumları göreve çağırıyoruz. Güvenlik gerekçesiyle yapılan bu duvarlar Bakırköy’ün yüzyıllardır varlığını sürdüren kent dokusunu da yok edecektir. Buraya ses ve güvenlik gerekçesiyle duvarlar yapılması gerekli ve elzem ise dünyada ki bir çok yerde örnek olarak görülen, tamamıyla doğal görünümlü bitkilerle kaplı set yapılmasını, dar yerlerde de şeffaf alternatifleri dikkate almayı öneriyoruz. Şehrimize yapılan her yeni proje şehre değer katmadığı gibi mevcudiyeti de yitirmiş oluruz. Ancak şehrimizin kültürel ve fiziki imajını göz önünde bulundurarak yapılan her estetik amaçlı projeler şehrimizin kimliğini oluşturur. Yapılan her yeni çalışmada bu amacın öncelikli olarak dikkate alınarak projelerin yapılmasını ve denetiminin sağlanmasını talep ediyoruz. Sorularımız: Halkımızın bu konudaki rahatsızlığını dikkate alıp, duvar yapımını yeniden değerlendirecek misiniz? Bu duvarların Büyükşehir Belediyesi’den başka bir kurum tarafından yapılıyorsa gerekli girişimlerde bulunup şehir kültürüne uymayan bu estetik facianın düzeltilmesi için bir şey yapacak mısınız?

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB)Meclisi 2018 yılı Ekim ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Mehmet Berke Merter, Nebahat Yıldırım, Muzaffer Şahin, Şenol Yolbir, Musa Keleş ve Ercan Ulaş Kaya’nın imzaları ile oy birliği ile başkanlık makamına havale edilen önerge:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı’na; Konu: Marmaray Sirkeci-Halkalı tren hattının Bakirköy kesiminin iki yanına yapılmaya başlanan yüksek beton duvarlar.

Şehir, insanların hep birlikte yaşadığı, paylaştığı sosyal bir ortamdır. Bu sebeple de Şehir; içinde yaşadığı insanların kültürünü, imajını en önemlisi kimliğini yansıtmaktadır. Şehirlerin yeşil şehir, sağlık şehri, kültür şehri gibi kimliklerinin oluşması uzun ve planlı bir süreçtir. Şehirler zaman içinde sürekli değişim ve yenilenme halindedir. Bu değişimler kaçınılmazdır. Önemli olan bu değişimlerin şehrin kültürel yapısına, fiziksel özelliklerine, imajına ve kimliğine uygunluğudur.

Şu an hep birlikte yaşadığımız şehir İstanbul’da da sürekli yenileme ve bakım çalışmaları devam ettiği gibi yeni projelerde yapılmakta ancak tüm bunlar gerçekleşirken şehrin imajına, fiziksel kimliğine ne kadar önem vermekteyiz? Mesela şu an yapılan, Marmaray Sirkeci-Halkalı tren hattının, Bakırköy kesiminde; tren yolunun iki yakasını birbirinden tecrit etmek amacı ile iki yanına yapılmaya başlanan yüksek beton duvarlar, Bakırköy’ün fiziksel ve kültürel dokusuna zarar verecek şekilde yükselmeye devam ediyor. İnsana İkinci Dünya Savaşı sonrası Berlin’i ikiye ayıran utanç duvarını hatırlatan, bu duvarın yapımının derhal durdurulması için İstanbul Büyükşehir Belediyesini ve ilgili kurumları göreve çağırıyoruz. Güvenlik gerekçesiyle yapılan bu duvarlar Bakırköy’ün yüzyıllardır varlığını sürdüren kent dokusunu da yok edecektir. Buraya ses ve güvenlik gerekçesiyle duvarlar yapılması gerekli ve elzem ise dünyada ki bir çok yerde örnek olarak görülen, tamamıyla doğal görünümlü bitkilerle kaplı set yapılmasını, dar yerlerde de şeffaf alternatifleri dikkate almayı öneriyoruz.

Şehrimize yapılan her yeni proje şehre değer katmadığı gibi mevcudiyeti de yitirmiş oluruz. Ancak şehrimizin kültürel ve fiziki imajını göz önünde bulundurarak yapılan her estetik amaçlı projeler şehrimizin kimliğini oluşturur.

Yapılan her yeni çalışmada bu amacın öncelikli olarak dikkate alınarak projelerin yapılmasını ve denetiminin sağlanmasını talep ediyoruz.Sorularımız:

  1. Halkımızın bu konudaki rahatsızlığını dikkate alıp, duvar yapımını yeniden değerlendirecek misiniz?
  2. Bu duvarların Büyükşehir Belediyesi’den başka bir kurum tarafından yapılıyorsa gerekli girişimlerde bulunup şehir kültürüne uymayan bu estetik facianın düzeltilmesi için bir şey yapacak mısınız?

Kaynak: www.omedyam.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar