Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Neden Gecikti!2015 yılında Sivas Belediyesi tarafından yayınlanan 4 Eylül dergisindeki bir haber hızlı tren projesindeki gecikmenin nedenlerini gözler önüne seriyor. Aşağıda görselleri de paylaşılan dergi Sivas Belediyesinin kendi yayını…

Hızlı tren projesi için Başkan Sami Aydın’ın çabalarıyla hattın güneye kaydığını, istasyon binasınında Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yapılacağı belirtilen dergide “… Sivaslıların taleplerini Ankara’ya taşıyan Başkan Aydın sonuç aldı. Hızlı trenin şehir içi geçiş güzergâhı güneye kaydı. İstasyon binası ise Cumhuriyet Üniversitesi’nin kampüs girişinin olduğu bölgeye yapılacak. Bu güzergâh şehri ikiye bölmesi ile gündeme gelmiş, Belediye Başkanı Sami Aydın da söz konusu güzergâhın şehrin güneyi ile kuzeyi arasında 23 noktada karayolunu keseceği için karşı çıkmış, güzergâhın kuzeye veya güneye kaydırılmasını istemişti…” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, “…hızlı tren güzergâhının şehir içi geçişini güneye kaydırdı. Yeni güzergâhı imar planına işleyen Sivas Belediyesi şehrin ikiye bölünmesini önlemiş oldu. Hızlı trenin yol yapım işlemi 2018 yılında tamamlanacak ve Sivas-Ankara, Ankara-İstanbul bağlantısı tamamlanmış olacak. ” şeklinde belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Sivaslıların, Cimer üzerinden gönderdiği mesajlar ve üst düzey siyasilere iletilen sıkıntılar sonrası, Cumhurbaşkanı Sivas’a geldiği mitingde “hızlı treni geciktirenlerden hesabını soracağım” demişti.

Ayrıca Aydın aşağıda görüntüleri bulunan bir tv programında güzergahı nasıl değiştirdiği ve Belediye Başkanı seçildikten sonra hızlı trenle ilgili neler yaptığını anlatmıştı.

Şuan Aydın’ın konuya dahil olmadığı yani 2015 yılından önceki son duruma dönen güzergah ve istasyon eski yerine yapılıyor.

Arada güzergah ve istasyon yerinde yaşanan bu değişiklikler vb konular olmasaydı hızlı tren seferlerine Sivas belkide çoktan başlamış olacaktı.

Kaynak : www.buyuksivas.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.