ARUS Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü Gerçekleştirildiarus yerlilestirmeye yonelik is birligi gunu gerceklestirildi
arus yerlilestirmeye yonelik is birligi gunu gerceklestirildi

TCDD’nin de üyesi bulunduğu Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) tarafından 20 Kasım 2018 Salı günü, OSTİM Konferans Salonu’nda “Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü” gerçekleştirildi.

Toplantıya, TCDD Genel Müdürü ve ARUS Yönetim Kurulu Başkanı İsa Apaydın, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Aselsan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Bekar ve ARUS üyesi firmalar ile EGO yetkilileri katıldı.

APAYDIN: “YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İLE AR-GE’YE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın çalıştayda yaptığı konuşmasında, Sayın Cumhurbaşkanının direktifleri ile başlatılan yerli ve milli üretim seferberliğini hatırlatarak, son dış kaynaklı ekonomik saldırı sonrasında yerli ve milli üretimin artırılmasının önemini vurguladı.

Bugüne kadar TCDD olarak 60 milyar, demiryolu sektörü olarak da yaklaşık 94 milyar liralık yatırım yapıldığını bildiren Apaydın, “Bu yatırımlarla; Yüksek hızlı demiryolu hatlarından, mevcut hatların modernizasyonuna, şehir içi raylı sistemlerden modern YHT garlarına, çeken ve çekilen araç filosunun yenilenmesine, sinyalizasyon ve elektrifikasyondan lojistik merkezlere ve ulusal demiryolu endüstrisinin oluşturulmasına kadar onlarca proje hayata geçti.” dedi.

Vatan sathını yüksek hızlı ve hızlı demirağlarla örmek için projelerin devam edeceğini söyleyen Apaydın, 162 yıllık köklü bir maziye sahip milli bir kuruluş olmanın verdiği görev ve sorumlulukla yerli ve milli üretim ile AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

Yüksek hızlı demiryolu inşasında yüzde 90 gibi oldukça yüksek bir yerlilik oranına ulaşıldığı bilgisini paylaşan Apaydın, “Yakın zamana kadar ithal ettiğimiz makas, ray, travers ve bağlantı elemanlarından oluşan demiryolu ray bileşenlerini artık yerli olarak üretip ihraç ederken; yerli vagon, lokomotif ve tren setleri üretiminde de önemli mesafeler kat ettik. Konvansiyonel hatlarımızda yerli ve milli sinyalizasyon projesini geliştirerek uygulamaya geçtik.” diye kaydetti.

Apaydın, yerlilik ve milli üretime yönelik çalışmaları yeterli görmediklerini ARUS üyesi firmalar ve büyükşehir belediyeleri başta olmak paydaş kuruluşlarla işbirliği yaparak yerli ve milli üretimi artırmak istediklerini anlattı.

Başkent Ankara’da Sincan-Kayaş arasında modern banliyö hizmeti vermek üzere diğer şehir içi raylı sistemlerle entegre olarak inşa edilen 36 km uzunluğunda ve günlük 520 bin yolcu kapasiteli Başkentray projesini devreye aldıklarını hatırlatan Apaydın, “Ankara Büyükşehir belediyemiz tarafından halen işletilmekte olan şehir içi raylı sistem uzunluğu yaklaşık 65 km, toplam araç sayısı 369 adet, yapımı devam eden raylı sistem hatlarının uzunluğu ise 14.088 km.dir.

Türkiye genelinde ise şehir içi raylı ulaşım sistemi uzunluğunun 2023 yılına kadar 1.100 km’ye çıkması planlanmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’in 2023 yılına 7.000 adet tramvay, hafif raylı ulaşım aracı ve metroya ihtiyacı bulunmaktadır.

Ayrıca 2023 yılına kadar 197 adet yüksek hızlı tren seti, 504 adet elektrikli tren seti ve 500 adet lokomotif ihtiyacımız olacaktır.” dedi.

“YERLİ PAYDAŞLARLA İŞBİRLİĞİ HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ÖNEMLİ”

Yeni raylı ulaşım hatlarının inşasında ve ulaşım araçlarının temininde yerli paydaşlarla işbirliği yaparak, yerli üretimi artırmanın ve bu projeleri yerli işgücü ile gerçekleştirmenin her zamankinden daha fazla önem arz ettiğini vurgulayan Apaydın, “TCDD ve ARUS işbirliğiyle bugüne kadar TCDD ve tedarikçi firmalar arasında yüz yüze görüşmelerin olduğu iki çalıştayı başarıyla gerçekleştirdik ve çok olumlu sonuçlar aldık.

Benzer bir çalıştayı bugün de ARUS ve EGO arasında yapıyoruz. İnanıyorum ki yerli ve milli üretimle ilgili bugün de hayırlı bir çalışma yapılmış olacaktır.” diye konuştu.

Çalıştayda, ARUS ve EGO’nun işbirliğiyle EGO filosunda bulunan araçların ihtiyaçlarının yerli ve milli imkânlar ile karşılanması amacıyla ARUS üyesi firmalar ile EGO katılımcıları arasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.