Bursalılar Hızlı Treni İstiyor, Ama Kent Olarak Sesini Çıkaran Hiç Yok!Aslında… Hızlı trende gelinen nokta hiç de sürpriz değil. Dövizdeki yükseliş süreci olan 25 Eylül günü hızlı trenin Yenişehir-Osmaneli hattının ihalesinin dövizdeki artış nedeniyle durduğunu duyurduk.
İhale kapsamında, Bursa-Yenişehir hattı üstyapı ve elektromekanik işi de vardı.
Ne var ki…
Yıllarca hızlı tren hayaliyle gün sayan Bursa’dan bir ses yükselmedi. Yalnızca internetteki birkaç tartışma platformunda konu oldu, o kadar.
Gerçi…
Siyasi irade adına, geçen dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İzleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu harekete geçip önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, sonra da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile görüştü.
Üzerine basa basa “Bursa’ya 2019 sonunda deneme seferlerinin başlayacağı sözü verdik” dedi. Bakan Turhan da dövizdeki artış nedeniyle maliyet güncellemesi yaptıklarını, ödeneğin arttırılmasını istediklerini söyledi.
Ardından…
AK Parti’nin Kızılcahamam Kampı’nda kürsüye çıkan Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin hızlı treni sordu. Bakan Turhan bu kez “İnşaat devam ediyor, hedefimiz 2019’da bitirmek” cevabı verdi.
Bunu…
Esgin ve Bursa Milletvekili Refik Özen’in geçen hafta hızlı tren şantiyesinde inceleme yapmaları izledi. Orada bulunan görevliler de çalıştıklarını söylediler.
Ne var ki…
İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun TBMM Plan Bütçe toplantısında Ağbal’a hızlı treni sormasıyla yüzde 45 seviyesinde kalan projenin ertelendiği ortaya çıktı.
Bütün bunları Bursalılar hiç ses çıkarmadan izlediler. “Bursa vergide Türkiye ikincisi, nasıl oluyor da devlete verdiğine karşılık hiç yatırım alamıyor?” diyen hiç duyulmadı.
Kentin öncü kurumları, sivil toplum örgütleri, toplumsal tabanı “Her yere var da bize yok mu? Biz bu hızlı treni istiyoruz” demedi.
Onun için de, uslu çocuk muamelesi yapılıyor Bursa’ya.
Oysa…
Ağlamayan çocuğa meme vermedikleri gibi, çok sessiz gördüklerinde, nasıl olsa ihtiyacı yok deyip elindekini de alıyorlar.
Bizim hızlı tren de öyle oldu.

Kaynak: www.olay.com.tr – Ahmet Emin Yılmaz