CHP’li Beko İZBAN Grevini Meclise TaşıdıCHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İZBAN grevini TBMM’deki konuşmasında gündeme taşıdı. Beko, “Grevin galibi olmaz. İşçilerin yarısı açlık sınırının altında, yarısı yoksulluk sınırının altında çalışıyor. Ulaştırma Bakanı’nı göreve davet ediyorum” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İZBAN’da dördüncü güne giren grevi TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada gündeme taşıdı.

Sözlerine “Ulaştırma Bakanı’nı göreve davet ediyorum” diyen Beko, “İzmir’de İZBAN AŞ ile DEMİRYOL-İŞ Sendikası arasında bir süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını biliyoruz. Bu nedenle İzmir’de en büyük toplu taşıma aracı olan İZBAN’da çalışan işçiler greve çıkmışlardır. Grevin galibi olmaz” dedi.

İşçilerin yarısının açlık sınırının altında, yarısının yoksulluk sınırının altında çalışırken bir an önce işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal ve sendikal taleplerinin yerine getirilmesinin sağlanması gerektiğini kaydeden Beko, “Günde 500 bine yakın insan, sabah evinden çıktığında işine gidememekte, akşam evine dönememektedir. Yüzlerce öğrencimiz okula gitmekte zorlanıyorlar. Aynı şekilde, hastalar hastaneye gidemiyorlar, üstelik kışın en soğuk günlerindeyiz, özellikle yaşlılar ve hastalar için bu durum kabul edilebilir değildir. Bu durum çözüme kavuşturulmalı” dedi.