Köprü ve Otoyol Cezalarına Af Getiren Kanun Maddesi TBMM’de Kabul Edildi

kopru ve otoyol cezalarina af getiren kanun maddesi tbmmde kabul edildi
kopru ve otoyol cezalarina af getiren kanun maddesi tbmmde kabul edildi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından TBMM’ye sunulan ‘mini torba yasa’ teklifinin köprü ve otoyol cezalarına af getiren maddesi kabul edildi.


Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan cezaların 2019’da artırılmaması ve cezalara yeniden değerleme oranı uygulanmamasını düzenleyen maddesi müzakerelerin ardından kabul edildi.

TBMM’ye sunulan teklifin, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçmesi yasak olan araçlarla ilgili maddesi de ayrıca oylanarak kabul edildi.

Kabul edilen yasa maddesine göre, araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 2 Kasım 2016’dan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından itiraz ve açılmış davalardan feragat edilmesi kaydıyla vazgeçilecek.

Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar, 28 Şubat 2019’a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019’a kadar ret ve iade edilecek.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar