YHT Kazasıyla İlgili Çarpıcı İddia: “2 Ayrı Kaza Tehlikesi Daha Atlatıldı”Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı trenin, Yenimahalle’deki Marşandiz İstasyonunda klavuz lokomotifle kafa kafaya çarpışma sebebi halen soruşturuluyor. En ciddi iddia, kazaya hatta sinyalizasyon sisteminin olmamasının yol açmasıydı. Tartışmalar sürerken, yeni bir iddia gündeme geldi. HABERTÜRK’e konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir YHT makinistine göre, aynı hat üzerinde 22 Kasım ve 2 Aralık 2018 tarihlerinde de iki ayrı kaza tehlikesi atlatıldı.

Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre, ’22 Kasım ve 2 Aralık tarihlerinde de yüksek hızlı tren, yanlış makasa yönlendirildi…’

İddianın sahibi ismini açıklamak istemeyen YHT makisinisti şöyle devam etti:

“Kaza yapılan hatta sinyalizasyon yok. Makinistlere hat yönlendirmesini istasyondaki makasçılar yapıyor. Bu kazadan önce, o demir yolu hattının doğu tarafında 22 Kasım ve 2 Aralık 2018’de trenler makasçının hatasıyla ters makastan çıkarıldı. 2 Aralık’taki yanlış yönlendirme sonucunda makaslar hasar alarak kullanılmaz hale geldi. 9 Aralık’ta resmi bir yazıyla, “hattın doğu tarafını kullanmamamız” istendi. Bu nedenle bütün manevraları hattın batı tarafından yapıyorduk.”

“HAT NUMARASI BİLDİRİLMEDİ” İDDİASI

Yüksek hızlı tren makinistinin iddiasına göre, normalde makinistlere verilen seyir izin belgesinde, sinyalizasyonun olmadığı hatlarda kullanacağı hattın numarası yazılıyor. Ancak 2 Aralık’taki yanlış yönlendirmede raylar zarar gördüğü için, seyir izin belgelerine hat numarası yazılmamaya başlandı, seferlerde ‘personel’ moduna geçildi.

Haberin devamını okumak için tıklayın