Türkiye’deki Ölümlü Tren Kazaları Dünya Ortalamasından 3 Kat FazlaBirleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Ankara’da 9 kişinin öldüğü, 86 kişinin yaralandığı hızlı tren kazasının ardından “TCDD’nin Yeniden Yapılandırma Süreci ve Marşandiz İstasyonunda Meydana Gelen Yüksek Hızlı Tren Faciası Raporu”nu açıkladı.

Sendika genel merkezinde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, yüksek hızlı tren kazasının ardından bilgi kirliliği yaşandığını söyledi. Kazanın sorumluluğunun en alt düzeydeki personele yıkıldığını ve gerçek nedenlerin Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü tarafından açıklanmadığını ifade eden Bektaş, Ulaştırma Bakanı’nın kazanın asıl nedeni olan sinyalizasyon sistemiyle ilgili ‘olmazsa olmaz değil’ açıklamasının talihsiz bir açıklama olduğunu kaydetti. Bektaş, bu yanlış bilgiyi veren bürokratların soruşturulması gerektiğini söyledi.

DÜNYANIN 3 KATI FAZLA ÖLÜM YAŞANIYOR
Raporda, AKP iktidarlarında demiryollarına büyük yatırım yapıldığı iddia edilse de yatırımların şov amaçlı olduğu değerlendirilirken, tren kazaları hakkında da bilgi verildi. Buna göre, ölümlü tren kazaları AB ortalamasında 0,3 iken, bu oran Türkiye’de 2.08. Türkiye’de dünya ortalamasının yaklaşık üç katı ölüm meydana geliyor.

SORUMLU ULAŞTIRMA BAKANLIĞI
Kazadaki en büyük sorumluluğun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ait olduğu belirtilen raporda, TCDD Emniyet Kurulları ve Emniyet Komisyonları ile Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün de sorumluluğu bulunduğu ifade edildi. Raporda, Trenlerin Hazırlanması ve Trafiğine Ait Yönetmeliği’nin uygulanmadığı da belirtilirken, yönetmeliğe göre emniyet için ilk iki sıra koltuğa yolcu bindirilmemesi gerektiği hatırlatıldı.

HEMZEMİN GEÇİT HİÇ OLMAMALI
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan BTS Genel Başkanı Bektaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın hemzemin geçit sayısının arttırıldığı ve tren kazalarının azaldığı şeklindeki açıklamasını değerlendirdi. Bektaş, kazaların trenler çalışmadığı için önceki yıllara göre azaldığını belirtirken, hemzemin geçitlerin dünyada terk edilen bir uygulama olduğunu, bunun yerine altgeçit ya da üstgeçit yapılması gerektiğini söyledi. (Artıgerçek)