Gebze Halkalı Banliyö Hattı 500T’ye Rakip Olur Mu?gebze halkali banliyo hatti tye rakip olur mu
gebze halkali banliyo hatti tye rakip olur mu

Gebze Halkalı banliyö tren hattı yerel seçimlere 19 gün kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makinistliğiyle açıldı. Hatla ilgili yergiler ve övgüler sürmekteyken hattın bir ucundan diğer ucuna giderek durumu gözlemledik.

İstanbul ulaşımını ‘rahatlatma’ vaadiyle açılan Gebze Halkalı banliyö hattı 43 durağıyla iki yakayı ‘artık’ birbirine bağlıyor. Yarım asır önce açılan hat 2013’te kapatılmış, sürekli ertelenen açılış tarihi 2019 Mart’ı olarak son bulmuştu. 75 kilometrelik uzunluğa sahip banliyö treni, 98 kilometre yol kat eden ‘500T’ ( Tuzla Şifa Mahallesi-Cevizlibağ) efsanesine rakip olunur mu bilinmez ancak yolcu sayısı henüz karşılaştırılamayacak derece az. 87 duraklık 500T ise İstanbulluların gönlünde ‘taht kurmaya’ devam ediyor.

Hat yerel seçimler öncesi öyle ya da böyle açılmışken, İstanbul’un en sık kullanılan ve en yoğun noktalarından biri olan Yenikapı’dan hareketle banliyöye girmek istedik. Marmaray’ın mevcut istasyonları arasında yer alan Yenikapı’da her şey aynı görünüyordu, ta ki turnikelere kadar…

İstanbulkart’ı cihaza okuttuğumuzda 5 lira 20 kuruş eksildiğini gördük. Normal şartlar altında tam bilet 2 lira 60 kuruş olmalıyken güvenlik görevlisi, Marmaray’ın da metrobüs gibi iadeli sisteme geçtiğini söyledi. Banliyö hattının ortasından giriş yapmış olsanız da istasyon bazında ödeyebileceğiniz en yüksek ücret alınıyor, gidilen nokta sayısına göre iade makineleri size bir miktarı geri veriyor.

Halkalı yönüne binerek yolculuğumuza başladık. Ancak içimizde henüz taze olan bir korku yer alıyordu; ‘Ya bir kaza olursa?’… Üzerinden daha bir yıl geçmeyen Çorlu ve Ankara tren kazaları için acımız hala çok derinken, İstanbul gibi kalabalık nüfusta ‘halimiz nice olur’ diye düşünüyorduk o sırada tren geldi ve ‘Bism…’ diyerek bindik. ( Şebnem Babat – Gazeteduvar)

Haberin devamını okumak için tıklayın

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.