Güncel Yeni Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Yeni Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları
Yeni Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları
Abone Ol  


29 Mayıs’ta ilk seferini yapacak olan yeni Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahin Turhan’ın yapmış olduğu açıklamalara göre biletler 400 TL civarında olacak.

Doğu Ekspresi’nde yaşanan yoğunluk, yetkililerin dikkatlerini çekmiş ve çalışmalar başlanmıştı. Yeni Doğu Ekspresi seferlerine ait bazı detaylar da ortaya çıktı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yeni turistik Doğu Ekspresi’nin ilk seferine 29 Mayıs’ta çıkacağını açıkladı. Saat 20.00’de Ankara Garı’ndan kalkacak olan tren, 27 saatlik yolculuğun ardından Kars’a ulaşacak. 120 kişilik olacak olan yeni turistik Doğu Ekspresi’nde tren gidiş sırasında Erzincan ve Erzurum’da, dönüşte ise Sivas ve Bostankaya’da uzun süreli molalar verecek.

Bakan Turan yapmış olduğu açıklamalarda, yeni turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları konusunda da bilgi verdi. Yeni trenin yataklı ve yataksız olmak üzere farklı opsiyonlara sahip olduğunu belirten Turhan, TCDD tarafından fiyatların bu opsiyonlara göre belirlendiğini ifade ederek ‘makul sayılabilecek’ bir ücret üzerinde durdu. Buna göre yeni turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatı 400 TL dolaylarında olacağını belirten Turhan, bu tutarın bir miktar altı ve üstü olabileceğine dikkat çekti.

Doğu Ekspresi Bileti Bulma İşkencesi

Bilindiği üzere Doğu Ekspresi için bilet kolay kolay bulunamıyor. Getirilen bu yeni sefer ile birlikte turistik amaçlı olarak seyahatlerin biraz daha rahatlatılması amaçlanıyor. Doğu ekspresi için bilet almak isterseniz TCDD’nin sitesine ulaşmanız gerekiyor. Buradaki bağlantı yardımıyla ulaşabileceğiniz internet sitesinden, Kalkış noktasını Ankara, Varış noktasını da Kars olarak belirttiğiniz zaman karşınıza Doğu Ekspresi çıkıyor ve 48 TL’den başlayan fiyatlarla bilet alabiliyorsunuz. Eğer örtülü ya da yataklı bir vagon isterseniz ücretler değişiyor. Örtülü kuşet olarak adlandırılan küçük odalarda yolculuk yapmak isterseniz ek olarak 16,50 TL, yataklı vagonlarda ise 140 TL kadar ek ücret ödemeniz gerekmekte.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2020 : Özellikle genç kitle arasında popüler olan Doğu Ekspresi Ankara’dan çıkıp, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Kars’a ulaşıyor. Merkez istasyonlarda 5- 10 dakika bekleyen Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor ve ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Kuşetli vagonlarda 10 Kompartıman bulunuyor her kompartımanda 4 kişi yolculuk yapabiliyor. Çarşaf, pike ve yastık TCDD Taşımacılık AŞ tarafında verilmekte olup, kompartımandaki koltuklar istenildiğinde yatak olarak kullanılabiliyor. Yemekli vagonda 14 masa 47-52 arasında değişen oturma yeri bulunuyor.

Trenin geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler, fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği Doğu Ekspresi’nin en yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılıyor. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, Üniversite öğrencileri, Öğretmenler gibi farklı meslek gruplarından talepler genelde kuşetli vagonlara oluyor. Bu grupların tercihi Aralık sonunda başlayıp Mart ayı ortalarına kadar devam ediyor.

Doğu Ekspresi içerisinde yer alan yemekli vagonlar ise 4’er kişilik masalardan oluşuyor. Yemekli vagonun içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, soğuk sandviçler ve sıcak/soğuk içecekler yer alıyor. Restoranın belirli bir açılış- kapanış saati bulunmuyor. 7/24 yolcuların hizmetine açık.

Güncel Doğu Ekspresi Bilet Tarifesi

Doğu Ekspresi’ne artan yoğun ilgi sonucu sadece yataklı vagon ve restoranın bulunduğu Turistik Doğu Ekspresi dahil edildi. Doğu Ekspresi’ne yoğun ilgi devam ederken, yataklı vagonların Turistik Doğu Ekspresi’ne ilave edilmesi ve Turistik Doğu Ekspresi biletlerinin pahalı olması, Doğu Ekspresi’nin yoğun ilgi görmesine neden oluyor.

Yılbaşının yaklaşması ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte artan talepler, bilet fiyatlarına da yansıdı. 480, çift kişiye ise 600 liradan satışa sunuluyor. İndirimli bilet almak için her iki trende de gidiş-dönüş ve ‘genç bilet’ alanlara yüzde 20 indirim sağlanıyor. Söz konusu ‘genç bilet’ indiriminden 13-26 yaş arası gençler faydalanabiliyor. Bunun dışında öğretmenlere, askeri yolculara, en az 12 kişilik gruplara, basın kartı olanlara, engellilere, 12-18 yaş arası çocuklara ve TCDD’de çalışıp emekli olanın eşine yüzde 20 indirim, 65 yaş üstü yüzde 50 indirim ve TCDD çalışanına ücretsiz seyahat imkanı sunuluyor.

Doğu Ekspresi bilet fiyatları ise, Ankara-Kars Pulman (koltuklu) tam 58.00 genç 49.50, 65 yaş üstü 29 TL. Kuşetli 78, genç ve 60 yaş üstü 69.50, 65 yaş ve çocuğa ise 49.00 TL.

Doğu Ekspresi Ankara-Kars arasındaki seferini yaklaşık 24 saat içerisinde tamamlamaktadır.

Doğu Ekspresi Saatleri

Ankara Kalkış Kayseri Kalkış Sivas Kalkış Erzincan Kalkış Erzurum Kalkış Kars Varış
18.00 00.39 04.13 10.26 14.22 18.13
Kars Kalkış Erzurum Kalkış Erzincan Kalkış Sivas Kalkış Kayseri Kalkış Ankara Varış
08.00 11.59 15.58 22.06 01.38 08.22

Doğu Ekspresi Haritası ve Durakları

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar