Sivas Ankara Hızlı Tren Çalışmaları 7 Gün 24 Saat Aralıksız Sürüyor

sivas ankara hizli tren calismalari gun saat araliksiz suruyor
sivas ankara hizli tren calismalari gun saat araliksiz suruyor

Vali Salih Ayhan, Sivas’da yapımı devam eden ve 2020 yılında hayata geçmesi planlanan ‘Yüksek Hızlı Tren’ yol çalışmalarını inceledi.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından yürütülen projenin son durumu hakkında Köklüce köyü şantiyesini ziyaret ederek bilgi alan Vali Ayhan, “Yaklaşık 10 milyar TL proje bedelli Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi günde 3 vardiyalı, 7 gün 24 saat aralıksız olarak sürdürülüyor. Sivas ile Ankara arasındaki ulaşım süresini 2 saate indirecek projede ilk test sürüşlerinin 2019 yılı sonu ile 2020 yılının başlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İlk seferlerin ise 2020 yılının ikici yarısında başlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Proje sahasında sürekli incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 8 Şubat’ta vurguladığı gibi o takvime uygun bir şekilde ve zor arazi şartlarına rağmen, yoğun gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl olağanüstü yağışlar oluyor. Yerköy-Sivas, Yerköy-Ankara arasındaki çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Sadece bu bölgede 5 tane tünel var. Bunlardan 3’ü bitti 2’si de ilerleyen aşamalarda tamamlanacak” diye konuştu.

TCDD Genel Müdürlüğü’nün önemli mesai harcadığı yerlerden birisinin bu kısım olduğunu hatırlatan Vali Ayhan, “Müteahhit firmalarda gerçekten büyük bir özveri içerisinde çalışıyor. Sivaslılar müsterih olsunlar. Yüksek Hızlı Tren ile 2020 yılının ikinci yarısından sonra buluşacaklarına inanıyorum. Önümüze olağanüstü bir engel çıkmadığı sürece takvim buna uygun bir şekilde devam edecektir” diye konuştu.

Sivas ile Ankara arasındaki ulaşım süresinin de 2 saate ineceğini hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Yüksek hızlı trenin hayata geçmesi ile Sivas’ın 2 hususta önemli bir değişim yaşayacağına inanıyorum. Gerek sosyo-ekonomik anlamda, gerekse toplumsal değişim anlamında değişimler yaşayacak. Sivas ile Ankara arasındaki zaman mesafesinin kısalması ile hafta sonlarında Sivas’ta önemli bir yoğunluk olacağını düşünüyorum. Sivas’ımız zaten açık hava müzesi halinde. Oteller, caddeler dolacak inşallah. Sivas ile Ankara ve Sivas ile İstanbul arasındaki iletişim ilişkileri daha da güçlenmiş olacak” şeklinde konuştu.

YHT ile Sivas’a gelen turist sayısının katlanarak artacağını da vurgulayan Vali Ayhan, Sivas’ın buna hazır olması gerektiğini belirterek, “Sivas’a yılda ortalama 600 bin civarında turist gelmekte. Yüksek hızlı tren ile bu rakamın 3 milyona kadar çıkabileceğini düşünmekteyim.” ifadelerini kullandı.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar