Hızlı Tren Uçak Rekabetini Kim Kazanacak?

hizli tren ucak rekabetini kim kazanacak
hizli tren ucak rekabetini kim kazanacak

Özellikle Asya ve Avrupa’da ön plana çıkan çok hızlı tren sistemleri, hem bilet fiyatı hem de “kapıdan kapıya” toplam seyahat süresi bakımından, uçak yolculuğu ile başa baş rekabet eder noktaya geldi.

Uçakla seyahat tek başına daha hızlı gibi görünse de gerek havalimanlarının şehir dışında bulunması ve gerekse güvenlik, bagaj teslimi gibi prosedürlerin uçağa biniş sürecini uzatması, kısa mesafeli iki nokta arasındaki seyahat biçimi tercihinin demiryolu veya karayolu lehine ağırlık kazanmasına yol açıyor.

Buna ilave olarak, tren istasyonlarının genelde kent merkezlerinde bulunması, yolcuların tercihini bu yönde yapmasını teşvik eden unsurlardan bir diğeri.

500 km’ye kadar olan mesafelerde hızlı trenin, uçağa göre ciddi bir zaman avantajı bulunuyor.

500 – 1000 km arasındaki mesafelerde de hızlı tren – uçak arasında mücadele devam ediyor.

1.000 km’nin üzerindeki mesafelerde ise uçakla seyahat süre açısından çok daha mâkul bir imkân sunuyor.

Bloomberg tarafından yapılan bir araştırma, bu rekabetin gelmiş olduğu seviyeyi gösteriyor.

Mesela Londra ile Paris arasındaki seyahatinizde hızlı treni tercih etmeniz halinde, bilet için biraz daha fazla para ödeseniz de, gideceğiniz yere uçak yolculuğuna nispeten daha hızlı bir biçimde varma imkânınız bulunuyor.

Bu hattı kullanan yolcu sayısı yıllık bazda 10 milyonu aşmış durumda.

Yine diğer bazı örneklerde görüldüğü üzere, toplam seyahat süresi hemen hemen aynı uzunlukta olmakla birlikte, hızlı tren yolculara, fiyat avantajı sunabiliyor.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Havayolu 101

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.