Kars Lojistik Merkezi Stratejik Açıdan Büyük Önem Taşıyor

kars lojistik merkezi stratejik acidan buyuk onem tasiyor
kars lojistik merkezi stratejik acidan buyuk onem tasiyor

Türkiye Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılmasıyla, bölgedeki ticari taşımacılık sistemi için Kars Lojistik Merkezi Projesi’ni hayata geçiriyor.

Serhat şehri Kars’a inşa edilen lojistik merkezi ile Türkiye’ nin bulunduğu bölge üzerinde bir lojistik üs haline getirilmesi ve çevresinde bulunan yakın coğrafyasının 31 trilyon dolarlık ticari yükün üstenilmesi hedeflenmektedir. 412 bin tonluk yük kapasitesine sahip ve hizmete açıldığında 500 kişi için istihdam kaynağı olması planlanan bu lojistik merkezi, Paşaçayır yolu üzerindeki metro fabrikası ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) arasında bulunan 350 bin metrekarelik alana kurulacak olup, projenin toplam maliyeti 100 milyon türk lirası olacaktır.

Stratejik Açıdan Büyük Önem Taşıyor
Demir İpek Yolu olarak da bilinen Bakü-Tiflis-Kars hattı, Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü’den, Gürcistan’ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek son olarak Kars’a ulaşmaktadır. Kars ili, hem Uluslararası taşıma koridorlarının geçmesi, hem Türkiye’nin batısına ulaşımı, hem de Kafkaslardan Orta Asya’ya erişimi sağlaması sebebiyle stratejik olarak büyük önem taşımaktadır.

Azerbaycan ve Türkiye’yi birleştirmeyi hedefleyen Kars Lojistik Merkezi’ nin güzergah ve uygulama projeleri sonuçlandırılmak üzeredir. Lojistik Merkezi’ ne ulaşım için Kars-Erzurum Demiryolu arasında, 6 kilometre uzunluğunda olması planlanan bir ara bağlantı hattı inşa ediliyordudilmektedir. Aktaş Sınır Kapısı; Ardahan, Kars, Iğdır ve Erzurum’u, Gürcistan’a bağlamasının yanı sıra Azerbaycan’a geçişleri son derece kolaylaştıracaktır. Bu nedende bölünmüş yol inşaatının hızlandırılması için Ardahan’ın yanı sıra, Kars-Arpaçay-Çıldır güzergahında da menfez ve asfaltlama işleri A1 standartları çerçevesinde yürütülmektedir. Tüm bu çalışmalar ile Türkiye, uluslararası koridorların dışında kalan bir orta hat oluşturma hedefine ulaşma yolunda hızla ilerlemektedir.

Dev Ekonomik Katkı
Kars Lojistik Merkezi’nin gerekliliğine bakıldığında; Asya’dan Avrupa’ya taşınması beklenen 240 milyon tonluk yükün %10′ unun dahi Türkiye’ den geçecek olması projenin önemini ortaya koymaktadır.

Kullanılan demiryolu hattının, kilometre başına ücret avantajının yanısıra, lojistik merkezinin de tamamlanması ile birlikte hem güzergahı üzerinde bulunan illere, hem de yükün konaklayacağı Kars’ a yıllık olarak milyar dolarlarla dile getirilen tutarlarda ekonomik katkı sağlaması beklenmektedir.

Kars Serhat iline getirilecek olan ticaret mallarının daha hızlı olarak gönderilebilmesi amacıyla ise Ankara-Kars Hızlı Tren Projesi hayata geçirilmiştir. Bu projenin ise Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023’te tamamlanması planlanmaktadır.

Avrupa’ya 15 Günde Ulaşım
Marmaray’ a paralel olarak; Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’ nin hayata geçirilmesiyle, Çin ve Avrupa arasında bulunan demiryolu ile kesintisiz yük taşınması mümkün hale gelecektir. Böylelikle Avrupa ile Orta Asya arasında gerçekleştirilen yük taşıma işlemlerinin tamamının demiryoluna kaydırılması beklenmektedir. Bu doğrultuda Türkmenistan ve Azerbaycan ülkeleri, Hazar Denizi’ nde çalıştırmak üzere ilave tren ferileri almıştır. Çin de özellikle deniz yolu ile Batı’ ya göndermek istediği yıllık ortalama 240 milyon ton yükün büyükçe bir kısmını trenle taşıyacaktır. Deniz yolu ile gidildiğinde yaklaşık 45-60 gün kadar süren yolculuğun, Bakü-Tiflis projeleri bittiğinde Avrupa için ortalama 12-15 güne kadar düşmesi planlanmaktadır.

Kars Lojistik Merkezi Yük Kapasitesi: 35 Milyon Ton
Toplamda uzunluğu 840 kilometreye kadar çıkan demiryolu hattının travers ve ray döşenmesi işlemleri tamamlanmıştır. 30 Ekim 2017 tarihinde açılışı yapılan Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı üzerinden başlangıç olarak 6,5 milyon ton yükün taşınması öngörülmektedir.

Orta vadede, Demir İpek yolundan geçecek olan yükün 35 milyon tona çıkması beklenmektedir. Tüm bunlara ek olarak, Türkiye’nin Doğusu ile Batısı arasında yapılacak olan demiryolu hattı, toplam 1 milyon yolcuya hizmet sunacaktır. Kars Lojistik Merkezi, yolcu ve yük trenlerinin arızalanması hallerinde bakım ve onarım çalışmalarını da üstlenmiştir.

Kars Lojistik Merkezi Tesisleri;

600 m2’ lik Lojistik Merkez Müdürlük Binası
800 m2’ lik Lojman Binası
600 m2’ lik Trafik Tesisler Binası
1.600 m2’ likSu Deposu
600 m2’ lik Bakım Onarım Müdürlüğü
800 m2’ lik Malzeme Ambarları
400 m2’ lik Teknik Binalar
Yol Makineleri Garajı: 1.300 m2
7.000 m2’ lik Lokomotif ve Vagon Bakım – Onarım Atölyesi

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.