Kömürhan Köprüsü Dünyada 4. Sırada

komurhan koprusu dunyada sirada
komurhan koprusu dunyada sirada

2014 yılında yapımına başlanan 368 milyon lira maliyetli Kömürhan Köprüsü’nde çalışmalar son hız devam ediyor. Bittiğinde dünya literatürüne girecek olan köprünün 2020 yılında tamamlanması ve trafiğe açılması hedefleniyor.


Malatya-Elazığ karayolu arasında bulunan Kömürhan Köprüsü ve Tüneli yapımı toplamda 5150 metre. Proje tamamlandığında yolda konfor artacak. Elazığ Malatya arasındaki süre kısalmış olacak ve virajlar nedeniyle yaşanan kazaların da önüne geçilmiş olacak.

TÜNELDE IŞIKLANDIRMA İÇİN İHALE YAPILDI

Kömürhan tünelinde aydınlatma ve havalandırma ile mekanik işler dışındaki çalışmalar tamamlandı. Geri kalan kısımlar içinde ihales yapıldı, kısa süre sonra çalışmalar başlayacak. 2 bin 400 metre uzunluğundaki çift tüplü Kömürhan Tüneli bittiğinde bölgedeki virajlar süspanse edilmiş olacak.

KULEDE SONA GELİNDİ

660 metre olan Kömürhan Köprüsü’nde de ise çalışmalarda sona yaklaşıldı. Gergin eğik askılı tipteki Kömürhan Köprüsünde 168,5 metre olan pilonun (kule) 154 metrelik kısmı tamamlandı. Köprünün orta kısmında bulunan 25 çelik segmentten 10 âdetinin montajı tamamlandı. Geriye kalan montajın tamamlanması için de çalışmalar sürüyor.

DÜNYADA 4. SIRADA

Kömürhan Köprüsü ters Y tipi kule olarak tasarlandı. Tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması nedeniyle dünya literatüründen 4. sırada yer alıyor. Köprü yüzde 100 yerli üretimle ile yapılıyor.

YERLİ SERMAYE İLE YAPILIYOR

Yerli teknoloji kullanılarak yapılan Köprüde 7 bin ton çelik kullanılacak. Kıyas yapıldığında Fransa’da bulunan Eyfel Kulesi’ndeki çelik miktarı kadar çelik, köprünün yapımında kullanılmış olacak.

KÖPRÜNÜN VE TÜNELİN 2020’DE BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tünelinin 2020 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya’da katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada çalışmaların büyük oranda tamamlandığını geri kalan kısmın da kısa süre içerisinde bitirileceğini ifade etmişti.

368 MİLYON TL’LİK PROJE

Trafiği rahatlatmak amacıyla 2014 yılında yapımına başlanan köprünün maliyeti 368 milyon lira.

İLK KÖPRÜ 87 YIL ÖNCE YAPILMIŞTI

Yapımı devam eden köprü bölgeye yapılan 3. Köprü konumunda. 1932 yılında yapılan ilk köprü Turgut Özal’ın Başbakan olduğu dönemde Karakaya Barajının yapılması ile su altında kaldı. Daha sonra 1986 yılında yapılan köprü şuan hala kullanılıyor. (Hüseyin Kızluk  – Vuslathaber)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar