Banliyö Trenleri Bisiklet Taşımacılığına Uygun Hale Getirilsin

banliyo trenleri bisiklet tasimaciligina uygun hale getirilsin
banliyo trenleri bisiklet tasimaciligina uygun hale getirilsin

Banliyö Trenleri Bisiklet Taşımacılığına Uygun Hale Getirilsin; Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvuruda bulunan bir vatandaş, bisiklet kullanımının modern hayat anlayışının bir parçası olduğunu ve birçok ülkede sağlıklı bir çevre için devlet tarafından özendirildiğini söyledi. KDK, başvuru üzerine yaptığı incelemede vatandaşı haklı bularak Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne (TCCD) mevcut banliyö trenlerinin bisiklet taşımaya uygun hale getirilmesi için ‘tavsiye kararı’nda bulundu.

TCDD’nin resmi sitesinde vermiş olduğu Banliyö ve Marmaray seferlerinde bisiklet taşıma kuralları şöyle;

Banliyö Trenleri ve Marmaray trenlerinde

-Pazar ve milli bayram günleri hariç diğer günlerde yolcu yoğun saatler (zirve saatler) olan 07.00-09.00 ila 16.00-20.00 saatleri dışında bisikletler trenlerde, yolcu beraberinde küçük el bagajı kabul edilerek, taşıma için ayrıca bir ücret alınmadan taşınacaktır.

-Yolcu yoğun saatlerde ise trenlere kesinlikle bisiklet kabul edilmeyecektir.

-Yolcu yoğunluğu olmayan pazar günlerinde ve milli bayramlarda gün boyunca bisikletler taşımaya kabul edilecektir.

-Bisikletler tüm vagonlara kabul edilecek ve varsa bisiklet taşıması için ayrılan boşluklarda veya ara boşluklarda yolcu geçişini engellemeyecek şekilde taşınması gerekmektedir.

-Yolcu başına sadece bir adet bisiklet taşınmasına izin verilmektedir.

-Asansörlerde, yürüyen merdivenlerde, trenlerde ve trenlere iniş binişlerde kendilerine ve/veya diğer yolculara verilecek her türlü zarar ve ziyandan bisiklet sahibi sorumludur.

-Turnike olan bölgelerde bisiklet geçişleri engelli turnikelerinden yapılacaktır.

-Bisikletlerin trene yükleme, trende muhafaza ve trenden indirme işlemleri bisiklet sahibi tarafından yapılacaktır.

-Tesebbüsümüze, kendilerine ve/veya diğer yolculara verilecek her türlü zarardan bisiklet sahibi sorumludur.

KDK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, bir vatandaş banliyö trenlerine günün belirli saatlerinde bisikletle binmenin yasak olmasını kuruma şikâyet etti. Başvuruda bulunan vatandaş, banliyö trenlerine sabah 07.00 ile 09.00 saatleriyle akşam 16.00 ile 20.00 saatleri arasında bisikletle binilmesine halihazırda izin verilmediğini ifade etti. Başvuruda bu saatlerin 07.00 ile 08.30 ve 16.00 ile 18.30 olarak değiştirilmesi için TCDD’ye dilekçe verildiği kaydedildi. Vatandaş, TCDD’nin kendisine gönderdiği cevapta talebinin uygun olmadığını söyleyerek başvurusunu reddettiğini belirtti.

Şikâyette bulunan vatandaş, KDK’ya yaptığı başvuruda bisiklet kullanımının sağlıklı bir çevre için devlet tarafından özendirildiğini kaydederek, tren vagonlarına eklenecek bir bisiklet aparatı ve bisikletli kişilere farklı ücret tarifesiyle günün her saati trenlere bisiklet alınabileceğini ifade etti. Başvuruda trenlere bisiklet alımında, STK’lar, kamu kurumları ve bisiklet kullanıcılarının görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan vatandaş, yeni bir uygulamaya geçilmesini talep etti.

KDK, başvuru üzerine yaptığı incelemede vatandaşı haklı buldu ve TCDD’ye tavsiye kararı aldı. Kurum, kararında uyuşmazlığın bisikletin raylı ulaşım sistemine entegrasyonundan kaynaklandığını belirtti ve sürdürülebilir ulaşımın sağlanması için öncelikle bisikletin raylı taşımaya kabul edildiği saatlerin genişletilmesi sonrasında ise saat sınırlandırılmasının kaldırılması tavsiye etti. TCDD’ye verilen ‘tavsiye kararı’nda mevcut banliyö trenlerinin bisiklet taşımaya uygun hale getirilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerektiği de kaydedildi.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar