Çin’den Yola Çıkan Yük Treni Marmaray’ı Kullanarak Avrupa’ya Geçti

cinden yola cikan yuk treni marmarayi kullanarak avrupaya gecti
cinden yola cikan yuk treni marmarayi kullanarak avrupaya gecti

Çin’den Yola Çıkan Yük Treni Marmaray’ı Kullanarak Avrupa’ya Geçti; Asya’dan Avrupa’ya Marmaray tüp geçişini kullanarak kesintisiz gidecek ilk yük treni Chang’an iki parça halinde Marmaray Ayrılıkçeşmesi istasyonundan geçiş yaparak yolculuğuna devam etti. Yük Treninin uzunluğu ve ağırlığı nedeniyle Maramaray geçişinde bir sorun olmaması için iki parça halinde tünelden geçti. Yük treni Kapıkule’de yeniden tek parça olarak yoluna devam edeceği öğrenildi.


Çin’den yola çıkıp Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek ilk yük treni China Railway Express 6 Kasım 2016 tarihinde Ankara Garı’ndan törenle uğurlandı.

Bugün ilk tren saat 04.24’te ikinci tren ise saat 05.00’da Marmaray Ayrılıkçeşmesi durağından geçerek, yolculuğuna devam etti. Marmaray’dan iki parça halinde geçen trenin Kapıkule’de yeniden birleştirilerek tek parça olarak yoluna devam edeceği öğrenildi.

Çin, Asya, Avrupa ve Ortadoğu’yu birbirine bağlayarak büyük bir altyapı ve ulaşım ağı oluşturulmasını amaçlayan “Tek Kuşak Tek Yol” projesine özel önem verliyor.  Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinde Bakü’den Kars’a ilk seferini yapan China Railway Express’in dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön verecek.

42 tıra eşdeğer elektronik ürün yükünü taşıyan China Railway Ekspress, toplam uzunluğu 820 metre olan 42 adet konteyner yüklü vagonla; 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak, 12 günde 11 bin 483 kilometre yol kat edecek. Tren güzergahında bulunan ülkeler; Çin, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya ve Çekya. Trenin Türkiye güzergahı ise Ahılkelek, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, İstanbul ve Kapıkule’den (Edirne) oluşuyor.

Asya ve Avrupa arasında demiryolu yük taşımacılığı alanında  Türkiye’nin, Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan’dan yine Türkiye’ye uzanan Demir İpek Yolu’nun en önemli bağlantı noktası haline gelecek.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın, Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, “asrın projesi” Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürdü.

 

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar