Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattında Bugüne Kadar 300 Bin Ton Yük Taşındı

btk demiryolu hattinda bugune kadar bin ton yuk tasindi
btk demiryolu hattinda bugune kadar bin ton yuk tasindi

Trabzon’da gerçekleştirilen “4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi” kapsamında “Ulaştırma ve Lojistik” konulu bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, kuruluşun faaliyetleri ve BTK demiryolu hattı konusunda bilgi verdi.

Dost ve kardeş ülkeler arasındaki ticarete katkı sağlayacak bu hatta bugüne kadar yaklaşık 300 bin ton yük taşındığını belirten Yazıcı, bu rakamın orta vadede 3 milyon ton, uzun vadede ise 6,5 milyon tona çıkmasının hedeflendiğini bildirdi.

Türkiye, Azerbaycan ve Rusya arasındaki işbirliğiyle oluşturulan kuzey-güney koridorunun, Kazakistan-Azerbaycan-Gürcistan güzergahından Türkiye’ye ulaştığını anlatan Yazıcı, Hazar Denizi’nden geçmeyen bu güzergahın, Rusya ile kesintisiz demiryolu ulaşımını mümkün kıldığını bildirdi.

“BTK üzerinden Rusya-Türkiye taşımaları artıyor”

Mersin ile Rusya arasında soğutmalı konteynerlerle yaş sebze meyve taşıması yapıldığını, bugüne kadar 123 vagonla 6 bin 128 ton ihraç eşyası taşındığını, bir seferde yaklaşık 6 gün süren ve haftada bir tren ile başlayan taşımaların, ilerleyen zamanlarda hergün bir tren işletilerek devam ettirilmesinin hedeflendiğini aktardı.

Genel Müdür sözlerine şöyle devam etti: “Bu koridor kullanılarak Rusya ile Türkiye arasında kısa vadede 1 milyon ton, orta vadede ise 3 ila 5 milyon ton yük taşınması planlanmaktadır. Yine BTK demiryolu hattı kullanılarak Gürcistan demiryollarına ait vagonlarla Erzincan’dan Tiflis’e demir cevheri taşıması gerçekleştirilmektedir. 23 Temmuz 2019’da başlayan taşımalarla bugüne kadar 10 bin 256 ton yük taşınmıştır. Ocak 2019 tarihinden itibaren Çin – Türkiye arasında tarifeli blok konteyner yük trenleri işletilmektedir. Haftada bir kez yapılan blok trenler, Çin-Kazakistan-Azerbaycan-Gürcistan güzergahını takip ederek Türkiye’ye gelmektedir.”

“İlk transit tren, Çin-Doğu Avrupa arasındaki 11 bin 500 km mesafeyi 18 günde tamamladı”

Yazıcı, demiryolu tarihinde bir ilkin gerçekleştirildiğine ve Çin’in merkezi Xi’an’dan hareket eden ilk transit yük treninin, Hazar Denizi-BTK demiryolu hattını ve Marmaray’ı geçerek Avrupa’ya ulaştığına dikkati çekerek, “Elektronik aksam taşıyan 42 konteyner yüklü vagondan oluşan 850 metre uzunluğundaki tren, Çin – Çekya arasındaki 11 bin 500 kilometreyi 18 günde kat etmiştir.” dedi.

“ Ahılkelek – Kars ikinci hat geniş hat olarak inşa edilecek”

Yazıcı, BTK demir yolu hattı güzergahında ilerleyecek yüklerin elleçlenmesi amacıyla yapımına başlanan Kars Lojistik Merkezi projesinde yüzde 70 ilerleme sağlandığını, kapasitesinin BTK demiryolu hattıyla 6 milyon 500 bin tona ulaşacağını söyledi.

Yazıcı şunları kaydetti: “Ahılkelek-Kars arasında ikinci hattın 1520 mm geniş hat olarak inşa edilmesi planlanmaktadır. Türkiye’deki demiryolu açıklığı 1435 mm olduğundan başta Rusya olmak üzere eski Bağımsız Devletler Topluluğu ülke demiryolu idarelerine ait 1520 mm aks açıklığına sahip vagonlar, tekerlek takımları değiştirilmeden doğrudan Kars Lojistik Merkezi’ne gelebilecektir. Bunların dışında, Kazakistan demiryolu şirketi KTZ Express ile imzalanan konteyner acentelik sözleşmesiyle Kazakistan Demiryollarına ait konteynerlerin tahsisi TCDD Taşımacılık tarafından yapılmaktadır. Eylül- kasım döneminde 155 adet Kazak konteyneri, Türkiye ve Kazakistan arasında ihraç taşımasına tahsis edilmiştir.”

Demiryolu sınır kapılarında gümrük işlemleri hızlandırıldı

Türkiye üzerinden Marmaray, 3. Boğaz Köprüsü, BTK demiryolu hattı ile iki kıta arasında kesintisiz demiryolu geçişi sağlandığını vurgulayan Yazıcı, Ülkemizde 1213 kilometre yüksek hızlı demir yolu hattı, 11 bin 590 kilometre konvansiyonel hat olmak üzere toplam 12 bin 803 kilometrelik demir yolu ağında, 784 gar, istasyon ve durak ile yolcu ve lojistik operasyonları yürütülüyor’ ‘Demir yolu sınır kapılarında 60 konteynerin gümrük işlemleri yaklaşık 1015 dakikada tamamlanarak sınır kapılarındaki beklemeler ortadan kaldırıldı’.dedi.

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar