Başkan İmamoğlu: ’Kanal İstanbulun Maliyeti Soru İşareti’

kanal istanbul ihalesi ne zaman yapilacak
kanal istanbul ihalesi ne zaman yapilacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 20’nci ilçe belediyesi ziyaretini Sultanbeyli’ye yaptı. İmamoğlu, gazetecilerin sorularını da Sultanbeyli’de yaptığı saha incelemesi sırasında yanıtladı.

“Finansmanı tartışılan Kanal İstanbul için, dün Sayın Bakan, ‘15 milyar dolar’ dedi. Daha önce 75 milyar lira konuşuluyordu. Finansman konusundaki bu soru işaretlerine ne diyeceksiniz? Bir de ÇED raporunda Kanal İstanbul gerçekleşirse o bölgeden taşınması gereken mahalleler var. O mahallelere nasıl sesleneceksiniz? Çünkü kamulaştırılan alanlarda çok fazla mağduriyet olduğu iddia ediliyor…”

Bir ara ‘75 milyar lira’ dendi. Bir ara ‘20 milyar dolar’ dendi. Şimdi ‘15 milyar dolar’ deniyor. Sayın Bakana bir kişi şunu sorsun; ‘Kaç metreküp hafriyat çıkacak, birim maliyeti ne? Ne kadar köprü yapılacak, birim maliyeti ve toplam yaklaşık maliyeti şu.’ Yukarıdan aşağıya bir diziversin ya. Bu ülkenin milyarlarca dolarlık iş yapmış müteahhitleri, teknik insanları var. Bir anda, bir günde maliyet ortaya çıkar. Niye böyle yuvarlak kelimeler? Bu ülkenin milyarlarca dolarlık iş yapmış müteahhitleri, müşavir firmaları, teknik insanları var. Neden böyle yuvarlak kelimeler? Çocuk oyuncağı mı bu? 15 milyar dolar, 20 milyar dolar, 75 milyar lira… Bu konu çocuk oyuncağı değil. Bu ciddi bir konu. İstanbul halkının da büyük bir kısmının karşı çıktığı bir konu. Maliyetiyle ilgili ‘Yılda beş milyar dolar gemilerden gelir kazanacak’ deniyor. Be ne diyebilirim ki? Yeğeninin yarım saate karşıdan karşıya geçtiğine inanarak bunun doğruluğunu savunan bir bakanın söylemine, benim inanmak içimden gelmiyor. Bize, İstanbul halkına, kurumlara maliyeti bir döksün. Maliyeti bir görelim? Gerçekçi mi, değil mi? Diğer yapı maliyetleri nelerdir? Orada, 1 milyonun üzerinde bir şehir tasarlanıyor. Bana göre bu rakam daha yüksek, 1,5 milyon.

Ben söylemiştim. ‘Bu iş yüz milyarlara çıktı, ekranlarda iki yüz milyar verseniz kurtarmaz’ demiştim. Göreceksiniz. Maliyetin ne kadar yüksek olduğunu hep beraber göreceğiz. Tahmin edilemeyen maliyetler de bu işin dışında. Hele işin içine hafriyat ve alt yapı sokmuşsanız, yirmi otuz metre alttaki çamur tabakalarla ilgili somut bilgiler yoksa, şehri Allah korusun! Birçok konuyla ilgili Allah korusun ama işin maliyet boyutu da böyle. Dolayıyla bu maliyet rakamlarının gerçekçi olmadığını, kamuoyunu açık bilgilendirme prensibinden uzak bir tavır olduğunu, her gün bir rakam sıçratarak insanların kafasını bulandırmaktır. Çıkarsınlar ondan sonra biz daha somut eleştirilerimizi yaparız. Kamulaştırmayla mahallelerinden olan, yaşam alanlarından olan insanlarla ilgili bu bir başlangıç. Bu feryatlar daha yüzbinleri bulacak. Biz oradaki haritayı görüyoruz. Küçükçekmece’yi, Başakşehir’i Arnavutköy’ü etkileyen alanları haritada görüyoruz.

Daha bu başlangıç. Feryatları göreceksiniz. İnsanların elli yıldır, yüz yıldır yaşadıkları yuvalarından edildikçe, bir de ‘Gidin orada kooperatif kurun evleriniz yapın’ diye hayal satacaklar insanlara. Bu tarafı konuşulduğunda ÇED raporu asıldı, şimdi planlar askıda, hemen kamulaştırma yazısı yazıldı. Kimin haber var? Böyle bir şey olabilir mi? Türkiye’yi ve İstanbul’u bu kadar alabora eden, akşamdan sabaha kadar bu kadar meşgul eden bir süreç, akıl tutulmasıdır. Sultanbeyli’de insanların yıllardır süren tapu sorunları var. Çözümü için 30 yıldır insanlar burada emek harcıyor. Mekan sahibi olabilmek, kendi yuvalarının sahibi olmak için. Siz geliyorsunuz 30 yıldır yaşadıkları yerden “Hadi güle güle” diyorsunuz. Hem de burası gibi değil, imarlı hazır yerler. Bu işler öyle kolay değil. İnsanları mekanlarından alıp sağa sola getirip götürmek. Çocuk oyuncağı mı bu? Biraz öyle bakıyorlar sürece. Bu da ayrı bir travma. Kanal süreci böyle devam ederse yüzbinlerce insanın çığlığını duyarız. Umarım bu olmayacak. İnşallah bu iş olmayacak. İnşallah bu geri dönecek. İstanbul adına da Türkiye adına da bir travmadır ifadelerini kullandı.

“Sultanbeyli’de yapmış olduğunuz toplantıda neler konuşuldu? Sultanbeyli için önemli kararlar alındı mı? İlerleyen süreçte Sultanbeyli’ye kazandıracak projeniz var mı?”

Bugün yaptığımız toplantı, ilçelerle yaptığımız uyumlu çalışma işbirliği toplantısı. Bugün, Sultanbeyli Belediye Başkanı’mızla çok önemli diyalog ve işbirliği içinde olduk. Burada Büyükşehir’in var olan projeleri, yarım kalmış işleri, eksiklikler, daha önce tasarlanmış ama henüz başlanmamış işleri konuşuldu. Bunlar içinde ulaşım, yeni başlattığımız Çekmeköy- Sultanbeyli metro hattının süreci gibi birçok konu var. Örneğin; İETT hatlarıyla ilgili sıkıntılarını aktardılar. Bunların çözümleriyle ilgili aktif hareket etme adına hemen İETT sorumlusu arkadaşımızı bıraktık, masa kuruldu, çalışıyorlar. Ulaşımla ilgili aktardıkları konularla ilgili bir hafta içerisinde, yine iki tarafın yetkilileri bir araya gelip çözüm bulacaklar. Özellikle İstanbul’un doğusunda, Anadolu yakasında Marmaray ve metro devreye girdikten sonra insanların kuzey-güney hattında iletişimlerinde sıkıntı olduğunu tespit ettik. Onla ilgili bir müjde verdik. Onla ilgili çalışmalar son safhasında. Özellikle arkadaşlarımız Sultanbeyli’yi de çok ilgilendiriyor. Vatandaşlarımızın İETT otobüsleriyle, metro ya da tramvaya ulaşmalarını sağlayacak, aktarmalarını ücretsiz hale getirecek bir sistem çalışıyor. Bu Sultabeyli adına çok verimli olacak. Onun müjdesini verdik. UKOME aşamasına gelmek üzere. Oda temsilcileri oradaydı. Çok demokratik sağlamıştı sayın başkan. İlçe başkanlarını davet etmişti. Karşılıklı çok verimli bir toplantı yaptık.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar