Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi Güzergahı 2020

Doğu Ekspresi Ankara Kars Treni Güzergah ve Haritası
Doğu Ekspresi Ankara Kars Treni Güzergah ve Haritası

Doğu Ekspresi Güzergahı 2020 : Özellikle genç kitle arasında popüler olan Doğu Ekspresi Ankara’dan çıkıp, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Kars’a ulaşıyor. Merkez istasyonlarda 5- 10 dakika bekleyen Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor ve ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Kuşetli vagonlarda 10 Kompartıman bulunuyor her kompartımanda 4 kişi yolculuk yapabiliyor. Çarşaf, pike ve yastık TCDD Taşımacılık AŞ tarafında verilmekte olup, kompartımandaki koltuklar istenildiğinde yatak olarak kullanılabiliyor. Yemekli vagonda 14 masa 47-52 arasında değişen oturma yeri bulunuyor.


Trenin geçtiği doğal güzellikler nedeniyle gezginler, fotoğraf sanatçılarının oldukça yoğun talep gösterdiği Doğu Ekspresi’nin en yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılıyor. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, Üniversite öğrencileri, Öğretmenler gibi farklı meslek gruplarından talepler genelde kuşetli vagonlara oluyor. Bu grupların tercihi Aralık sonunda başlayıp Mart ayı ortalarına kadar devam ediyor.

Doğu Ekspresi içerisinde yer alan yemekli vagonlar ise 4’er kişilik masalardan oluşuyor. Yemekli vagonun içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, soğuk sandviçler ve sıcak/soğuk içecekler yer alıyor. Restoranın belirli bir açılış- kapanış saati bulunmuyor. 7/24 yolcuların hizmetine açık.

Doğu Ekspresi Güzergahı

Doğu Ekspresi Biletleri Nereden Alınır?

 • – Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi tren biletlerini, TCDD’nin e-Bilet Sistemi‘nden satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.
 • – Aynı zamanda, tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki Yolcu Bölümünde bulunan Bilet Satış Noktaları‘ından, Sirkeci Garı’ndan (Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor.) 444 82 33 nolu Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ve TCDD E-bilet uygulaması ile telefondan satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Koltuk ve Vagon Tipleri

Temelde yemek vagonu haricinde seyahat etmek için 3 çeşit koltuk ve vagon var:

 • Pulman
 • Örtülü Kuşetli
 • Yataklı Vagon

Turistik Doğu Ekspresi Koltuk ve Vagon Tipleri

Temelde yemek vagonu haricinde seyahat etmek için 3 çeşit koltuk ve vagon var:

 • Pulman (Doğu Ekspresi): Standart koltuklu vagonlardır. Her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk bulunur. Koltuklar yatmaz ama koltuk aralıkları geniştir. Sadece Doğu Ekspresinde çok sayıda bulunan, daha az konforlu olan ve en kolay satın alınabilir koltuk tipidir.
 • Örtülü Kuşetli (Doğu Ekspresi): Kompartıman halindedir ve 4 kişiliktir, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor. Özellikle gruplar, aile ve gençler için Turistik Doğu Ekspresi’ne alternatif bilet tipidir. Temiz nevresim verilir. Çabuk tükendiğinden ve ekonomik olduğundan çabuk tükeniyor.
 • Yataklı Vagon (Yeni Doğu Ekspresi): Oda halindedir ve iki kişiliktir. Kapı kilitlenebilir ve yataklı vagon içinde içinde buzdolabı, masa ve lavabo vardır. Azami konfor ve özel alan sağladığından, çift olarak Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorilerindendir. En çabuk tükenen bilet tipi olup, Doğu Ekspresinden kaldırılıp, sadece Turistik Doğu Ekspresine konulmuştur. Turistik Doğu Ekspresindeki tüm vagonlar sadece yataklıdır!
dogu ekspresi koltuk ve vagon tipleri
dogu ekspresi koltuk ve vagon tipleri

Yataklı Vagon Mu Örtülü Kuşetli Mi Tercihi

Çiftlerin yataklı seçimindeki sebep, mahrumiyet ve romantizmi kapalı kapılı bir ortamda yaşayabilmeleri bu yüzden iki kişi için yataklı vagon birinci tercih ama direkt yataklı vagona odaklanmayın. Dışarıdan yataklı vagon içinde masa ve lavabo olması sebebiyle biraz daha konforlu görünse de kullanıcının ne kadar eşyası olduğu, manzara düşkünlüğü gibi şeylere göre örtülü kuşetli yer yer daha konforlu olabiliyor. Bizce ister 2 ister 4 kişi için örtülü kuşetli de çok iyi bir seçenek gibi görünüyor.

 • Yataklı ve örtülü kuşetli vagonlar da aynı alana sahip. Bire bir aynı kompartman, sadece farklı döşenmişler. Örtülü kuşetli de karşılıklı iki koltuk var, açılıp yatak oluyorlar. Yataklı da ise bir taraf yatak, diğeri kocaman bir masa ve lavabo.
 • Eşyanız çoksa kesinlikle örtülü kuşetliyi tercih etmelisiniz. Örtülü kuşetlide boş kalan koltuklara ya da üstteki yataklardan birine eşyanızı yığabilme şansınız var. Yataklıda az aşan var valizler için.
 • Yataklıda kocaman bir masa var. Örtülü kuşetlideki masa ise aşırı küçük. 4 kişiye bir uçak masası büyüklüğündeki yeri paylaşıyor. 1 günü aşkın süren bir yolculukta ciddi masa ihtiyacı oluyor. Bavulunuzu kullanarak masa yaparsanız bu sorun çözülüyor.
 • Yataklıda sadece 1 kişi cam kenarına oturabiliyor, kuşetli de 2 kişi de cam kenarında seyahat edebiliyor. Birisi ters yöne gidiyor ama o kadar da olsun 🙂

NOT: Kuşetliye karar verirseniz (Sadece Turistik Doğu Eksperinde) 4 koltuğun tamamını da satın almak gerekiyor. Yoksa hem istemediğiniz kişilerle kompartımanı paylaşmak zorunda kalırsınız.

Hangisinden bilet bulmak kolay?

Doğu Ekspresinde sadece 2+1 Pulman ve Örtülü Kuşetli koltuk tipleri mevcut, Turistik Doğu Ekspresinde ise sadece yataklı vagon koltuk türü mevcut. Dolayısıyla yeni Turistik Doğu Ekspresi için herhangi bir seçenek yok, sadece yataklı ve 2 kişilik vagonlar mevcut. Doğu Ekspresi için ise iki seçenek var örtülü kuşetli ve 2+1 pulman koltuk. Her ikiside iyi bir seçenek. Eğer otobüs gibi seyahat edip yemekli vagonu kullanacaksanız, koltuklu olan 2+1 pulman, eğer gece rahatça yatmak istiyorsanız örtülü kuşetliyi seçebilirsiniz.

Pulmanda gitmek nasıl?

Pulmanda seyahat Kars’a otobüs ile gitmekten çok da farklı değil. Yani Doğu Ekspresi deneyimi yaşamak için ideal yer değil. Sadece ulaşım amacı ile trene binmek isteyenlerin tercih ettiği bir seçenek. Şubat tatilinde bile yer bulunuyor. Vaktinizin büyük bir kısmını yemekli vagonda geçirebilirsiniz ancak alkollü içecekler satılmıyor ve yemek menüsü oldukça zayıf!

Doğu Ekspresi Bilet Tarifesi

Doğu Ekspresi’ne artan yoğun ilgi sonucu sadece yataklı vagon ve restoranın bulunduğu Turistik Doğu Ekspresi dahil edildi. Doğu Ekspresi’ne yoğun ilgi devam ederken, yataklı vagonların Turistik Doğu Ekspresi’ne ilave edilmesi ve Turistik Doğu Ekspresi biletlerinin pahalı olması, Doğu Ekspresi’nin yoğun ilgi görmesine neden oluyor. Yılbaşının yaklaşması ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte artan talepler, bilet fiyatlarına da yansıdı.

Ankara Kars Turistik Doğu Ekspresi Yataklı Bilet Fiyatları (Tek Yön)

Tam (Tek Kişi) 480.00 TL
Tam (İki Kişi) 600.00 TL
Genç (Tek Kişi) 384.00 TL
Genç (Çift Kişi) 489.00 TL
65 yaş üstü (Tek Kişi) 240.00 TL
65 yaş üstü (Çift Kişi) 300.00 TL

Bilet fiyatları tek kişi tek yön 480 lira, çift kişiye ise 600 liradan satışa sunuluyor. İndirimli bilet almak için her iki trende de gidiş-dönüş ve ‘genç bilet’ alanlara yüzde 20 indirim sağlanıyor. Söz konusu ‘genç bilet’ indiriminden 13-26 yaş arası gençler faydalanabiliyor. Bunun dışında öğretmenlere, askeri yolculara, en az 12 kişilik gruplara, basın kartı olanlara, engellilere, 12-18 yaş arası çocuklara ve TCDD’de çalışıp emekli olanın eşine yüzde 20 indirim, 65 yaş üstü yüzde 50 indirim ve TCDD çalışanına ücretsiz seyahat imkanı sunuluyor.

Ankara Kars Doğu Ekspresi Pulman (Koltuklu) Bilet Fiyatları

Tam 57.50 TL
Genç 49.50 TL
65 yaş üstü 29.00 TL

Ankara Kars Doğu Ekspresi Kuşetli Bilet Fiyatları

Tam 78.00 TL
Genç 69.00 TL
65 yaş üstü 49.00 TL

Doğu Ekspresi bilet fiyatları ise, Ankara-Kars Pulman (koltuklu) tam 58.00 genç 49.50, 65 yaş üstü 29 TL. Kuşetli 78, genç ve 60 yaş üstü 69.50, 65 yaş ve çocuğa ise 49.00 TL. Doğu Ekspresi Ankara Kars arasındaki seferini yaklaşık 24 saat 30 dakika içerisinde tamamlamaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi Durak Saatleri

Turistik Doğu Ekspresi Ankara Kars İstikameti Varış ve Kalkış Saatleri

İstasyon Varış Çıkış

Doğu Ekspresi Ankara Kars İstikameti Varış ve Kalkış Saatleri

İstasyon Varış Çıkış

 

Turistik Doğu Ekspresi Kars Ankara  Varış ve Kalkış Saatleri

İstasyon Varış Çıkış

Doğu Ekspresi Kars Ankara Varış ve Kalkış Saatleri

İstasyon Varış Çıkış

Turistik Doğu Ekspresi Duruşlar (2 Uzun Duruş)

Ankara-Kars yönü –  Kalkış: 16.55 , Varış: 23.58, toplam 1 gün 7 saat (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma)
Kars – Ankara yönü – Kalkış: 23:55, Varış:05.15,  toplam 1 gün 5 saat 20 dakika (Çarşamba, Cuma ve Pazar)

Doğu Ekspresi (Uzun Duruş Yok)

Ankara-Kars yönü –  Kalkış: 18.00, Varış: 18.13, toplam  1 gün 13 dakika (Her gün)
Kars – Ankara yönü – Kalkış: 08.00, Varış: 08.22,  toplam  1 gün 22 dakika (Her gün)


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar