Sabiha Gökçen Havalimanı İkinci Pist Ne Zaman Açılacak?

sabiha gokcen havalimani ikinci pist calismalari son durum
sabiha gokcen havalimani ikinci pist calismalari son durum

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 2015 yılında yapımına başlanan ikinci pistin, 2020 yılısonunda hizmete girrmesi planlanıyor.


İstanbul’un şehir havalimanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda mevcut piste paralel inşa edilen 3 bin 500 metre uzunluğundaki ikinci pistin yapımında sona gelindi. İkinci pistin en önemli kilometre taşlarından biri olan alt tünellerin inşaatı bitti. İkinci etap çalışmaları kapsamında inşa edilen ikinci pist ve taksi yollarının dolgu çalışmaları devam ediyor. Onun ardından da üst yapı işleriyle devam edecek ve bir aksilik olmazsa 2020 yılının sonunda ikinci pist tamamıyla hizmete girecek. Sabiha Gökçen Havalimanı İkinci Pist çalışmalarının ilk etabının yüzde 98’i tamamlandı ve ikinci etabı ise yüzde 67 seviyesine geldi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pistin yıl sonunda hizmete girmesi ile mevcut pist bakıma girecek. Mevcut pistin bakımının tamamlanmasının ardından paralel olarak iki pistin aynı anda hizmete girmesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda saatlik iniş ve kalkış kapasitesi iki kat artacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist çalışmaları kapsamında, mevcut pistin kot farkından kaynaklanan çukurlara 30 milyon metreküp kaya dolgu, 2 milyon 750 bin metreküp kırmataş dolgu, 1 milyon 650 bin metrekareye zayıf beton kaplama, 1 milyon 800 bin metrekareye kaliteli beton kaplama yapılacak.

İkinci pistin toplam uzunluğu 3 bin 500 metre olacak. Ayrıca ikinci pistin yanında 3 paralel taksi yolu, bir bağlantı taksi yolu, 10 yüksek sürat taksi yolu, 1 orta apron, 1 kargo apronu ve 1 motor test apronu yer alacak.

İKİNCİ PİST İHALESİNİ KİM KAZANMIŞTI

Kamulaştırma sorunları sebebiyle yapımına başlanamayan Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pisti için ikinci ihale yapılmış ve 9 firmanın teklif verdiği ihaleyi Makyol kazanmışdı. İhale muhammen bedelinin yüzde 17 altına teklif sunan Makyol, 1.397 milyar dolara ihalenin sahibi olmuşdu.Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar