İstanbul Metrolarına Yerli Ray Bağlantı Sistemi MAS-ML1

istanbulda atakoy ikitelli metro hatti ray kaynak toreni yapildi
istanbulda atakoy ikitelli metro hatti ray kaynak toreni yapildi

Ülkemizde daha önceki yıllarda benzer sistemler, metroda ve Marmaray hattında kullanıldı fakat ithal ürünlerdi. Yerli ve milli olma yolunda her alanda gayret edilen ülkemizde yüksek elastikiyetli ray bağlantı sistemleri de yerlileşmektedir.  Bu bağlamda çeşitli prekast ürünleri üreten ve ihracatçı olan Make Demiryolu firması, plinth sistemleri başarı ile üreten ve plinth sistemlerinde marka olan Gürmak ile işbirliğine gitmiştir. Gürmak firması ile yapılan işbirliği ile bağlantı sistemlerini Gürmak Tedarik etmiş, çizmeli sisteme entegre edilmiş ortaya patentli yeni bir sistem çıkmıştır. Bu sayede bağlantı sistemi EN13481-5 deki tüm isterleri karşılayarak, yüksek elastikiyet ve titreşim sönümleme yapacaktır.


Metro ve konvansiyonel projelerde son yıllarda daha fazla titreşim ve ses sönümlemeleri istenmektedir. Bu yerli sistem ile kolaylıkla metro ve demiryolu hatlarının altından veya yanından geçtiği hastane , cami, konser salonu  gibi ses ve titreşim sönümlemesi istenen hassas bölgelerde rahatlıkla kullanılacaktır. Sistem hem raylı sistem aracından gelen ses ve titreşimleri izole edecek hem de dışardan gelen ses ve titreşimleri izole edecektir.  İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli hattında Mas-ML1 sistemini seçmiştir.

Bugün yapılan ilk kaynak töreni ile İBB Başkanı sayın  Ekrem İmamoğlu ilk kaynağı yaparak hattın üst yapı yapımı başlamıştır. Ülkemiz ve İstanbulumuz için hayırlı olsun.İlk yorum yapan olun

Yorumlar