Milli Elekrikli Tren Setinin Raylara İndirme Töreni Neden İptal Edildi?

torenin iptali soru isaretleri birakti
torenin iptali soru isaretleri birakti

TÜVASAŞ’ta prototipi tamamlanan Milli Elekrikli Tren Seti için 29 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan törenin iptal edilmesi birçok soruyu akıllara getirdi.


Bir trenin “beyni” olarak nitelendirilen Tren Kontrol ve Yönetim Sisteminin (TKYS) ve “kalbi” olarak nitelendirilen unsurlara sahip Cer Zinciri Sisteminin (ana transformatör, cer konvertörü, yardımcı konvertör, cer motoru ve dişli kutusu) ASELSAN tarafından geliştirildiği tren için Haziran 2019’da alüminyum gövde üretim fabrikası kuruldu.

Bu tarihten itibaren TÜVASAŞ çalışanları büyük bir seferberlikle üretimi hızlandırdı. Bakanlar bu süreçte TÜVASAŞ’ı ziyaret ederek çalışmaları incelerken, son olarak Şubat ayında gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, test sürüşlerinin 29 Mayıs’ta başlatılacağını açıkladı. Ancak TÜVASAŞ Salı günü akşam saatlerinde böyle bir tören olmayacağını açıkladı.

Törenin iptal edilmesi akıllarda çeşitli soru işaretleri oluşturdu. Bilindiği üzere 4 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kuruldu. Sakarya’da bulunan TÜVASAŞ ile TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın bu şirket altında birleştirilmesine karar verildi. Törenin iptalinin sebebinin TÜRASAŞ’ın kurulumunun tamamlanması ve Milli Elektrikli Tren Setinin bu isimle raylara indirilmesinin amaçlandığı ifade ediliyor.

(Kaynak: Sakarya Yenihaber)İlk yorum yapan olun

Yorumlar