MSB: ‘Hudut Birliklerimiz İran, Irak ve Suriye Sınırında Kaçakçılara Göz Açtırmadı’

msb hudut birliklerimiz iran irak ve suriye sinirinda kacakcilara goz actirmadi
msb hudut birliklerimiz iran irak ve suriye sinirinda kacakcilara goz actirmadi

Kahraman hudut birliklerimizin her türlü hava ve arazi şartlarında, gece-gündüz, 24 saat kesintisiz olarak sürdürdüğü keşif, gözetleme, pusu ve nöbet faaliyetleri neticesinde, terör örgütlerinin finans kaynaklarının önemli bir bölümünü teşkil eden ve yasa dışı yollardan yurda sokulan; uyuşturucu, küçükbaş hayvan ve sigara kaçakçılığına büyük darbe vuruldu. Son bir haftada İran, Irak ve Suriye sınırlarında yapılan operasyonlarda büyük miktarlarda uyuşturucu ve sigara ele geçirildi.

İRAN SINIRINDA 147 KG EROİN YAKALANDI


Van’daki hudut birliklerimizin Jandarma birimleri ile koordineli olarak icra ettikleri başarılı operasyon sonucu İran üzerinden yurda sokulmak istenen 147,3 kg eroin, 10 kg metamfetamin olduğu değerlendirilen uyuşturucu madde ve 20.318 adet kaçak sigara ele geçirildi. Yine İran üzerinden yurda sokulmak istenen 13 adet paketlenmiş şekilde toplam 6.6 kg eroin olduğu değerlendirilen uyuşturucu madde yakalandı. Van Başkale hudut hattında ise şoförüyle birlikte araca yüklenmiş şekilde 9.150 paket sigara ele geçirildi.

İran sınırının bir başka noktasında yasa dışı yollarla ülkemize girmeye çalışan 3 şahsı engelleyen hudut birliklerimiz, olay mahalindeki arama taramada 2.996 paket kaçak sigara daha ele geçirdi.

Yine İran sınırında devriye atan hudut birliklerimiz, 3 adet tam otomatik pompalı tüfek, 5 adet yarı otomatik pompalı tüfek ve 2 sırt çantası içerisinde 30 paket içerisindeki 29.8 kg’lık metamfetamin uyuşturucu madde ele geçirdi.

IRAK SINIRINDAN 497 ADET KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SOKMAYA ÇALIŞTILAR

Ayrıca Kuzey Irak’tan gelerek ülkemize 497 adet küçükbaş hayvanı yasa dışı yollardan sokmaya çalışan 3 erkek ve 1 kadın yakalanarak gözaltına alındı.

Suriye’den ise yasa dışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan bir kişi, hudut birliklerimizin müdahelesi sonucu Suriye istikametine geri kaçtı. Bölgede yapılan aramada ise yurda sokulmak istenen 1000 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Suriye sınırını yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 6 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

İran, Irak ve Suriye sınırında gözaltına alınan şahıslar, ele geçirilen küçükbaş havyan ve diğer yasa dışı malzemeler Jandarma Genel Komutanlığı birimlerine teslim edildi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar