T-629 ATAK Taarruz Helikopteri

t taarruz helikopteri
t taarruz helikopteri

T-629, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Projesi’nden elde edilen tecrübe ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen bir taarruz helikopteridir.


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin öz kaynaklarıyla geliştirilen T-629 Taarruz Helikopteri’nin “Kavramsal Tasarım Başlangıcı”, 14 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. T-629’un, kamuoyunda “ATAK-II” olarak bilinen proje ile aynı olduğu ‘tahmin’ edilmektedir. T-629’un tasarım faaliyetlerinin, çok büyük ölçüde tamamlandığı bilinmektedir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından halihazırda yürütülen üç taarruz helikopteri projesinden bir tanesi olan T-629 sayesinde, Türkiye, beş tonluk T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile on tonluk Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri arasında bir ara platforma sahip olacaktır. Azami altı ton ağırlığında olacağı bilinen T-629 Taarruz Helikopteri, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile benzer bir dış görünüşe sahip olacaktır. T-129 ATAK’tan bir ton daha ağır olan T-629, daha fazla mühimmat – özellikle 20mm’lik top mühimmatı – ve sensör kapasitesine sahip olacaktır.

Uçuş testlerinin 2023 yılında başlaması planlanan T-629 Taarruz Helikopteri’nin, GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri ile ortak sistemleri kullanacağı bilinmektedir.

Kaynak: SavunmaSanayiSTİlk yorum yapan olun

Yorumlar