Türkiye‘nin İlk Yerli ve Milli Arazi Robotu ARAT

yerli ve milli arazi robotumuz arat
yerli ve milli arazi robotumuz arat

Türkiye‘nin İlk Yerli ve Milli Arazi Robotu ARAT : Konya‘da Akınsoft yazılım firmasınca kurulan “AkınRobotics” fabrikasında geliştirilen 4 ayaklı robot “ARAT”, 10 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonrasında 60 mühendisin ortak çalışmasıyla üretildi. 17 eklemden vücut ve 4 motordan oluşan boyun yapısına sahip ARAT, 4 ayakla dengede kalıp, 10 saat yürüyebiliyor, 30 kilogram yük taşıyabiliyor ve üzerinde 86 sensör bulunuyor.

Yerli ve Milli Arazi Robotu ARAT Tanıtım Filmi


Her türlü arazi koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlanan ve yük taşıma özelliğine sahip olan ARAT, askeri ve güvenlik amacıyla insansız arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek.

Teknoloji ve bilişimin yanısıra hizmet sektöründe de adından sıkça söz ettiren AKINROBOTICS, dünya genelinde her noktaya ulaşabilmek için 28 ülkede ve Türkiye’de 2000’i aşkın çözüm ortağı ile faaliyet gösteriyor.

2015 yılında Konya’da dünyanın ilk insansı robot fabrikası AKINROBOTICS’i kuran Dr. Özgür Akın, bu fabrikada %100 yerli ve milli imkanlarla ürettikleri robotların tamamını kendi öz sermayesi ve Ar-Ge çalışmalarıyla gerçekleştiriyor.

Garson Robotlarla Başlayan Hikaye

2015 yılında Türkiye’de bir ilk olan, dünyada ise birkaç ülkede robot garsonların yiyecek, içecek servisi yaptığı robotik kafeyi faaliyete geçiren AKINROBOTICS, daha sonra insansı hareketlere, mimiklere ve yürüme kabiliyetine sahip insana benzer AKINCI-4 robotlarını ve arama kurtarmada görev yapacak dört ayaklı arazi robotu ARAT’ı geliştirdi.

Robot Kol-2 ise üretim tesislerinde malzeme taşıma, otomasyonlu makina desteği, boyama, mekanik kesme gibi birçok uygulamada kullanılmak üzere üretildi.

arat robot
arat robot

24 yıl önce yazılım ile başlayan ve 10 yıl önce de robotik alanına giren AKINROBOTICS, Türkiyenin bu konuda en başarılı firması haline geldi. Destek verilirse yazılım ve robotik sektöründe geleceğin ASELSAN’ı olmaya aday bir firma.

AKINROBOTICS’in 2023 vizyonu, Uzay Teknolojileri Ar-Ge Üssü ve AKINSOFT Yüksek Teknoloji Üniversitesini kurmak.

İlhami Pektaşİlk yorum yapan olun

Yorumlar