Çin’den Gelen İkinci Yük Treni 12 Günde İzmit Köseköy’e Ulaştı

cinden gelen ikinci yuk treni gunde izmit kosekoye ulasti
cinden gelen ikinci yuk treni gunde izmit kosekoye ulasti

Çin-Kazakistan sınırında bulunan Çin kenti Altınkol’dan kalkan ham madde ve ara mamul yüklü China Railway Ekspress, 12 gün gibi kısa bir sürede İzmit’e vardı.


Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın iş birliğiyle Ekim 2017’de işletmeye açılan Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ve entegre olduğu ‘Kuşak ve Yol Projesi’ kapsamında oluşturulan ‘Orta Koridor’ üzerinden taşımacılık artıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemine rağmen 43 konteynerlik ikinci yük trenini gece saatlerinde İzmit Köseköy’de karşıladı. ‘Tek Kuşak Tek Yol’ insiyatifi çerçevesinde Bakü-Tiflis-Kars (BTK) tren hattı ile 23 Haziran’da Çin Kazakistan sınırında bulunan Khorgos’dan hareket eden ham madde ve ara mamul yüklü China Railway Ekspress adlı yük treni, 12 günde Köseköy’e ulaştı. Türk üreticiler tarafından ithal edilen ham madde ve ara mamul konteynerlerini bıraktıktan sonra Marmaray tüp geçişini kullanacak tren, İtalya ve Polonya’ya gidecek. Söz konusu tren, Avrupa ve Türkiye’den ihracat konteynerlerini alarak rotasını tekrardan Orta Asya ve Çin’e çevirecek.

Ulaşımın Türkiye parkurunu sağlayan Pasifik Eurasia’nın CEO’su Murat Karatekin, söz konusu yük treninin uluslararası paydaşların da katkılarıyla 12 günde Türkiye’ye ulaştırmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Karatekin, pandemi döneminde demir yolu taşımacılığının önemine dikakt çekerek, “Salgı döneminde lojistik sektörüne baktığımızda karayolu ve havayolu taşımacılığının durma noktasına geldiğini, deniz yollarında ise navlunların tavan yaptığını görüyoruz. Demiryolu taşımacılığında ise hacimsel olarak artış meydana gelmesine rağmen, navlunlar düşürülerek ihracat ve ithalatçılarımızın yükünü bir nebze hafifletmiş olduk. Her tür zorlu dönemin taşımacılık modeli olan demiryolu, pandemi sürecinde de neredeyse tek seçenek haline geldi” dedi.

Uluslararası demiryolu yük taşımacılığında milat niteliği taşıyan, elektronik eşya yüklü 42 adet konteynerden oluşan Çin-Avrupa arasındaki ilk transit blok yük treninin Avrupa’ya geçişi 6 Kasım 2019’da “Marmaray” üzerinden sağlandı. Söz konusu ilk transit yük treni China Railway Express, Çin’den Batı Avrupa’ya 18 günde ulaştı.

Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerinden halen Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Çin’e yapılan yük taşımacılığında pandemi süreciyle birlikte artış gözlenirken, ticaretin devamlılığını sağlayan bu hatta hem yük miktarı artıyor hem de yeni destinasyonlar eklenmeye devam ediyor.

Pandemi döneminde tüm tedbirleri alarak bölge ticaretinin insan temassız şekilde demiryolu üzerinden sürdürülmesinde öncü olan Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattındaki taşımaların artmasıyla bu hattın kapasitesinde önemli oranda artış sağladı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar