Sonar’dan Korona Dönemi En Başarılı Belediye Araştırması

sonardan korona donemi en basarili belediye arastirmasi
Fotoğraf: Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Sonar, ‘‘rapor aboneleri’’ için, 3 ayda bir, siyasi gündemi oluşturan konularda, toplumun görüşlerinin saptandığı araştırmalar gerçekleştirmektedir. Buradaki bulgular da bu rapordan alınmıştır.


Bu raporda belediyelerin özellikle Koronavirüs ’’ dönemindeki hizmetlerini kapsayan başarı oranları yer almaktadır. Bununla beraber, alınan yanıtların, vatandaşların Koronavirüs dönemi hizmetleriyle ilgili görüşlerinin yanı sıra, kendi belediye başkanlarıyla ilgili genel imajlarını da içerdiği gözlenmiştir.

Çalışmalarda, 20 Büyükşehir Belediye Başkanı kendi seçmenleri nezdinde sorgulanmıştır. İstanbul`daki ilçe belediye başkanları da yine kendi seçmenleri nezdinde sorgulanmıştır.

Aldığı oran ile ilk 10`a giren Büyükşehir Belediye Başkan`ları ve yine İstanbul`un 39 ilçesinde ilk 10`a giren ilçe belediye başkanları belirlenmiştir.

ARAŞTIRMANIN YAPISI

Araştırma; Temmuz ayında, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanarak 20 büyükşehirde ve İstanbul’un 39 ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Büyükşehirlerde 1000’er ve İstanbul’un ilçelerinde de 600’er kişi ile yüz yüze anket ve telefonla (CATİ) anket yapılmıştır.

Anketler, Büyükşehirlerde ve İstanbul ilçelerinde farklı sosyo ekonomik ve sosyo demografik gruba mensup kişiler ile gerçekleştirilmiştir. İl ve ilçelerde farklı yerleşim coğrafyası kotaları uygulanmıştır. Yaş ve cinsiyet kotaları da yine TÜİK’in önceden saptadığı veriler baz alınarak uygulanmıştır.

Araştırmanın iller bazında hata payı, 0.95% güvenlik sınırı içinde 2.9% ilçeler bazında ise 2.8% dir

Anket Sonuçları İçin TIKLAYINIZ


İlk yorum yapan olun

Yorumlar