Edirne Tren Garı’ndan Avrupa’ya Tren Giriş-Çıkışları Üçte Bir Azaldı

edirne tren garindan avrupaya tren giris cikislar ucte bir azaldi
Fotoğraf: wikimedia

Edirne İl Genel Meclisi Ağustos Ayı toplantılarının son birleşimi gerçekleştirildi. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu tarafından Edirne’nin Avrupa’ya açılan demiryolları hakkında hazırlanan rapor Komisyon Başkanı Önder Cin tarafından meclise sunuldu. Söz konusu raporda, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılı Ocak-Haziran aylarında tren garından yapılan giriş-çıkışların üçte bir oranında azaldığı yer aldı.


Edirne genelinde Avrupa ülkelerine ulaşım amaçlı iki adet demiryolu hattının bulunduğu ve bu demiryollarının son mevcut durumu ile yük ve yolcu taşımacılığının ne durumda olduğu hakkında hazırlanan rapor mecliste görüşüldü.

Komisyon tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde hazırlanan raporu meclise sunan Komisyon Başkanı Önder Cin, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılı Ocak-Haziran aylarında tren garından yapılan giriş-çıkışların üçte bir oranında azaldığını söyledi.

Hazırlanan raporun devamında; “2019 yılı ilk 6 ayında bin 36 tren girişi, bin 16 tren çıkışı gerçekleşmiştir. 2020 yılı ilk 6 ayında 810 giriş, 828 çıkış yapılmıştır. 2019 yılı ilk 6 ayında 75 bin 485 yolcu girişi, 79 bin 645 yolcu çıkışı gerçekleştirmiştir. 2020 yılında pandemi nedeniyle giriş çıkışlar yasaklandığından dolayı yolcu giriş çıkışı gerçekleşmemiştir” ifadeleri yer aldı.

Meclis Başkanlığına verilen önergeler okundu. Edirne’de ekilen arazi ve ekilen ürün çeşidi ne kadar olduğu ile ilgili konunun Tarım ve Hayvancılık, Havsa ve Keşan ilçelerindeki köy konaklarının durumu ve köy konağı olmayan köylerin araştırılması konusu İdari ve Mali İşler, bölgede yapılan ve yapımı devam eden barajların son durumu konusunun Araştırma ve İnceleme, Kovid-19 salgını nedeniyle 2019-2020 yılları arasında kente gelen turist sayısı arasındaki farklar ve ekonomiye yansıması konusu Turizm Komisyonu’na sevki oy birliği ile kabul edildi. (Edirnehaber)sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar