TCG ANADOLU 2021 Yılında Türk Deniz Kuvvetlerine Teslim Edilecek

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG ANADOLU’nun inşa faaliyetleri hakkında son açıklama Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ağustos 2020 günü yapıldı. Açıklamada, 2021 yılında Sedef Tersanesinde inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi L400 TCG ANADOLU’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceği aktarıldı.


Ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanan L400 TCG Anadolu Liman Kabul Testlerine (HAT) başladı. 2021 yılı içerisinde ise Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor. Sedef Tersanesi takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını çalışmaların planlandığı üzere devam ettiğini ifade etmişti. Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildiğinde Amiral gemisi olacak olan TCG ANADOLU aynı zamanda Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak.

TCG Anadolu’nun pistinden ‘taktik’ sınıf İHA kalkabilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Sedef Tersanesinde çalışmaları süren TCG Anadolu’daki son durumun bizzat incelenmesi adına gemiye bir ziyaret gerçekleştirilmişti.

Bakan Varank tarafından geminin incelenmesi sırasında yapılan açıklamada TCG Anadolu ile Türkiye’nin yeni kabiliyet ve kazanımlar elde edeceğinin altı çizildi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada COVID-19 pandemisi sebebiyle TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri’ne tesliminin 2020’den 2021’ye ertelendiği açıklanmıştı. Ayrıca önemli bir husus olarak geminin teslimi sırasında yetişmese bile Anadolu’da uçak platformları yerine İHA’ların konuşlandırılabileceği de ifade edilmişti.

SSB tarafından başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında TCG ANADOLU gemisinin yapımına başlandı. Asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek TCG Anadolu Gemisinin inşaatına İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesinde devam ediliyor.

TCG ANADOLU, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

Kaynak: DefenceTurksohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar