Karaismailoğl, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Açılışı Yapılacak Kesiminde İncelemelerde Bulundu

Karaismailoğl, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Açılışı Yapılacak Kesiminde İncelemelerde Bulundu
Karaismailoğl, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Açılışı Yapılacak Kesiminde İncelemelerde Bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Akyazı şantiyesine giderek açılışı yapılacak olan kesimde incelemelerde bulundu.


İncelemelerinin ardından bir açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, iki kıtayı birleştirerek aynı anda 4 aracın yan yana geçebileceği tünelleriyle dünyada bir ilk olan Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışmaların büyük bir kısmının tamamlandığını belirtti.

Yarın Türkiye karayolu tarihi için önemli bir gün yaşanacağını ifade eden Karaismailoğlu, yaklaşık 400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu’nun 5. kesiminin vatandaşların hizmetine sunulacağını açıkladı.

Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kınalı’dan başladığına işaret ederek Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Gebze-İzmit’e kadar devam ettiğini dile getirdi.

Karaismailoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gebze’den 5’inci kesim başlıyor ve yarın açacağımız kesim ile birlikte inşallah İzmit Otoyolundaki trafik sıkıntısı tamamen ortadan kalkacak, tamamen alternatif bir yol meydana gelmiş oluyor. Bulunduğumuz Kuzey Marmara Otoyolu dünyanın ilk en büyük projelerinden bir tanesi. Burada 4 şerit açıklığıyla dünyanın en geniş ve en uzun otoyol tünellerinden bir tanesi mecut. Yarın açacağımız 5’inci kesimde de tünellerin en uzunu var, 4 bin 150 metre çift tüp tünel. Yine 4 şeritle birlikte dünyanın en geniş tünellerinden bir tanesi.”

Konuşmasında Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir ve Malkara-Çanakkale otoyollarıyla Osmangazi Köprüsü ve 1915 Çanakkale Köprüsü’yle Marmara Bölgesi’ni altın kolye gibi işlediklerini belirten Karaismailoğlu, vatandaşları birbirleriyle ve dünyayla buluşturduklarını vurguladı.

Bakan Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı projelerinin gittiği yerlere hareketlilik ve canlılık getirdiğini, üretimi ve istihdamı artırdığını, artı değerler kazandırdığını bildirerek, “Yarın açacağımız kısım da hem zamandan yakıttan hem de karbon emisyonunun azaltılması noktasında milletimize ve ülkemize çok önemli katkıları olacak” diye konuştu.

Türkiye’nin kalitesini yükseltmek için özverili çalışan bir ekibin olduğunu ve ileriki zamanlarda çok daha büyük projelerle vatandaşların hayatına katkıda bulunacaklarını belirten Karaismailoğlu, açıklamanın ardından Genel Müdür Uraloğlu ile birlikte güzergah üzerinde test sürüşü yaptı.

Asya – Avrupa arasında ulaşım ve ticaretin ana koridoru olan İstanbul’un bu konumunu daha da güçlendirecek Kuzey Marmara Otoyolu’nun Gebze-İzmit Kavşağı arası kesimi yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı törenle açılacak.

Gebze-İzmit Kavşağı arasının trafiğe açılmasıyla, İstanbul ile Kocaeli arasında yüksek trafik hacmine maruz kalan mevcut TEM Otoyolu ve D-100 Karayoluna hızlı, güvenli ve konforlu yeni bir ulaşım alternatifi oluşturulmuş olacak. İstanbul yönünden Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanarak gelen araçlar Çayırköy mevkiinde İzmit’e ve İzmit-Kandıra Devlet Yolu’na, mevcut TEM Otoyolu’nun Kandıra ve Doğu İzmit Kavşakları arasında TEM İstanbul-Ankara Otoyolu’na bağlanabilecek.

Gebze-İzmit Kavşağı kesintisiz trafik akışını sağlayarak Gebze-İzmit arasında zamandan 270 milyon TL, akaryakıttan 317 milyon TL, emisyonun daha az salınımından 8 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 595 milyon TL tasarruf edilmesini sağlayacak.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar