Lucid Motors Elektrikli Arabası Air Tanıtımı Yapıldı

Lucid Motors Elektrikli Arabası Air Tanıtımı Yapıldı
Lucid Motors Elektrikli Arabası Air Tanıtımı Yapıldı

Tesla Model S, spor elektrikli arabalar üretmenin de mümkün olduğunu gösteren araç olmuştu. Uzun yıllardır bu alanın öncüsü olan araca artık Lucid Motors logolu bir rakip geliyor: Air. Aracın performansının da oldukça iyi.


2021 yılının bahar aylarından itibaren teslimatı başlayacak olan Air fiyatları ise 80 bin dolarla 170 bin dolar ortasında değişiklik gösteriyor. Genel olarak baktığımızda ise hayli lüks gözüken araç için bu fiyatlar pek olağan diyebiliriz.

Tesla Model S’e önemli rakip

Lüks elektrikli pazarında adeta tek rakibi kendisi olan Tesla Model S, önemli bir meydan okumayla şimdi yüzleşmemişti. Bu pazarda argümanlı olan bir başka araba olan Lucid Air, her manada rakibine baş tutmaya ve bu pazardan hissesini almaya çalışacak.

Süratli şarj özelliği sayesinde sırf 20 dakikalık şarjla yaklaşık 500 kilometrelik menzile ulaşabilen araç, 400 metreyi 9,9 saniyede geçiyor ve 1080 beygir üzere hayli yüksek bir güç düzeyine sahip.

Aracın toplam menzili 832 kilometre olarak açıklandı. Aracın sürtünme katsayısının da 0,21 olduğunu söyleyelim, yani Tesla Model S’den ve Porsche Taycan’dan daha âlâ aerodinamiğe sahip. Aracın en az 4 farklı modeli olacağı söyleniyor.

Geniş ve ferah iç alan

Lucid Motors, Air’in genel olarak minimal iç tasarımı sayesinde epey geniş bir iç alana sahip olduğunu söylüyor. Nitekim de arabadan gelen fotoğraflarda hayli ferah bir kabin ve minimal, çağdaş dizaynlı bir konsol göze çarpıyor.

Aracın temel modeli 80 bin dolarlık fiyat etiketine sahip ve 2022 yılında satışa çıkarak en son satışa giren model olacak. Air Touring versiyonu ise 95 bin dolardan satılacak ve daha yüksek menzile ve motor gücüne sahip olacak. Air Grand Touring ise 139 bin dolar olacak, 800 beygirlik bu araç 2021’in ikinci yarısında piyasada olacak. Air Dream Edition ise 169 bin dolarlık etiketiyle birinci piyasaya çıkan model olacak.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar