TMMOB’dan Haydarpaşa Dayanışması Adına BTS Genel Başkanı Bektaş’a Ödül

TMMOB’dan Haydarpaşa Dayanışması Adına BTS Genel Başkanı Bektaş’a Ödül
TMMOB’dan Haydarpaşa Dayanışması Adına BTS Genel Başkanı Bektaş’a Ödül

TMMOB Mimarlar Odası’nın 2020 Çevreye Katkı Özel ödülü bugün yapılan 47.Olağan Genel Kurullarında Haydarpaşa Dayanışması adına Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş’a takdim edildi.


Törende BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş ödülü almasının ardından yaptığı konuşma ŞÖYLE;

BU ödül 15 yıldan beri inançla ve inatla tarihine, kültürüne, yaşayan değerlerine sahip çıkan demiryolcuların, mimarların, meslek odalarının, derneklerinin. Bu ödül İstanbul halkının, ülkenin dört bir yanından ve hatta yurt dışından Haydarpaşa’ya kadar gelerek destek veren duyarlı yurdum insanının. Bu ödül Haydarpaşa sevdalılarının.

İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı 1908 yılından beridir verdiği ulaşım hizmeti 2004 yılında ne yazık ki çeşitli senaryolar ile trenlerle bağı kopartılarak Gar işlevi dışında peşkeş çekilmek istendi.

İşte tam da o yıllarda biz İstanbul halkı, sendikalarıyla, odalarıyla, siyasi partileri ile dernekleri ile 84 bileşeni ile Mimarlar Odası ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası öncülüğünde Haydarpaşa Dayanışmasını kurduk. Bu talana karşı 15 yıldan beri durdurak bilmeden mücadele ettik.

Haydarpaşa Dayanışması ile rayda yürüyüşler, mitingler, oturma eylemleri, çeşitli sanatsal gösterileri ile Haydarpaşa’yı unutturmamak için kah 10-15 kişi ile kah binlerle inatla savunduk.

Ve her hafta karda, kışta, sıakta, soğukta inatla “Haydarpaşa Gardır, Gar Kalacak” dedik.

Evet, Haydarpaşa şimdilerde trenleri ve yolcuları ile buluşmak için artık gün sayıyor.

Haydarpaşa mücadelesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederken bu mücadelede 452 haftadır süren eylem zincirinin kopmamasında büyük emeğin Tugay Kartal’a ait olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca mücadele süreci içinde kaybettiğimiz gazetesi Haluk Candan ile İMO İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk’ü de saygıyla anıyorum.

Haydarpaşa Gardır, Gar Kalacak.”sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar