Yeni Zigana Tüneli Avrupa’nın En Uzunu Olacak

Yeni Zigana Tüneli Avrupa'nın en uzunu olacak
Yeni Zigana Tüneli Avrupa'nın en uzunu olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindeki heyet; Rize ziyaretinin ardından 25 Eylül Cuma günü Trabzon’a geçti ve burada çeşitli temaslarda bulunup, devam eden projeleri inceledi.


Trabzon şehir geçişi ile Karadeniz Sahil Yolu trafiğini birbirinden ayıracak Kanuni Bulvarı’nın Boztepe ayağında yer alan tünelleri inceleyen Bakan Karaismailoğlu’na, projenin detaylarını ve geldiği son durumla ilgili bilgileri Genel Müdür Uraloğlu aktardı.

Bakan Karaismailoğlu, Kanuni Bulvarına ilişkin yaptığı açıklamada, proje sayesinde Trabzon trafiğinin rahatlayacağını vurgularken; ”Trabzon şehir merkezi ve sahil yolu için alternatif olacak güzel proje. Şehir trafiğine katkısı oldu. Kanuni Bulvarını bitirdiğimizde alternatif şehir geçişi olacak. Projenin uzamasının başında kamulaştırma problemleri geliyor. Kamulaştırma problemlerini bitirip Kanuni Bulvarını hizmete alacağız. ”ifadelerini kullandı.

Toplam 28 km’den oluşan Kanuni Bulvarı ile kent trafiği rahatlayacak, transit trafik akışı hızlanacak.

Şantiye incelemelerine devam eden heyet; daha sonra yapım çalışmaları devam eden Zigana Tüneli’ne geçerek, yetkililerden brifing aldı. Kuzey – güney aksındaki önemli bir ulaşım ağı ve Avrupa’nın en uzun tünellerinden bir tanesi olacak olan Yeni Zigana Tüneli ziyaretinde, projeye dair açıklama yapan Bakan Adil Karaismailoğlu; ”14,5 km’lik çift tüp tünelden oluşmakta. Avrupa’nın en uzun tünellerinden, Dünyanın gıpta ile baktığı projelerden bir tanesini daha yapıyoruz; bittiği zaman bölgeye çok değer katacak. Bittiğinde lojistik olarak Trabzon Limanını bölgeye bağlayacak. Ülkemiz son 18 yılda büyük atılım gerçekleştirdi.” dedi.

2022 yılının Eylül Ekim aylarında Zigana Tüneli’nin hizmete gireceğinin müjdesini veren Bakanımız; tamamlandığı zaman ulaşımda 8 kilometrelik kısalma olacağını böylece vakitten ve yakıttan büyük bir tasarruf elde edileceğini de sözlerine ekledi.

Zigana Tüneli; Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergâhta; dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli unvanına sahip olacak.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar