ASELSAN’ın Geliştirdiği ZOKA Torpido Endonezya Donanmasına Teslim Edildi

ASELSAN'ın Geliştirdiği ZOKA Torpido Endonezya Donanmasına Teslim Edildi
ASELSAN'ın Geliştirdiği ZOKA Torpido Endonezya Donanmasına Teslim Edildi

2019 yılında Endonezya tarafından sipariş edilen ASELSAN ZOKA-Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcıları, 22 Ekim 2020’de Endonezya’ya ulaştığı bildirildi.


ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilmiş ve donanmamızdaki bütün denizaltılarda kullanılmakta olan ZOKA-Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcıları için ilk yurt dışı siparişi, 2019 yılında Endonezya’dan alınmıştı. Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Nagapasa (Tip 209/1400) sınıfı denizaltılarda kullanılması planlanan karıştırıcı ve aldatıcılar, Janes sitesi tarafından bildirildiğine göre, 22 Ekim 2020’de Endonezya’ya ulaştı.

ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları, akustik güdüme sahip aktif, pasif ya da kombine modda çalışabilen bütün torpido tehditlerine karşı etkili olacak özelliklere sahiptir. ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları, HIZIR Su üstü Torpido Karşı Tedbir Sistemi ve ZARGANA Denizaltı Torpido Karşı Sistemlerinde kullanılmakta olup her iki sistemde de aldatıcı ve karıştırıcı olmak üzere iki ayrı tipte ve farklı boyutlarda ZOKA Karıştırıcı ve Aldatıcıları bulunmaktadır.

ZOKA karıştırıcıları torpidoların akustik çalışma frekans aralığını kapsayacak şekilde, geniş bantlı yüksek seviyeli gürültü yayını yaparlar. Bu sayede pasif torpidolara karşı denizaltı gürültüsünü maskelerken aktif torpidolara karşı da ortam gürültüsünü arttırarak denizaltıdan yansıyan sinyalin tespit mesafesini azaltırlar. ZOKA aldatıcıları ise platformun akustik ve dinamik karakteristiklerini taklit ederek torpidoyu yanıltarak kendi üzerine çekerler. Aldatıcılar arkalarından çekilen hidrofonları ile dinleme yaparken eşzamanlı olarak gemi gürültüsü üretme ve torpido aktif yayınına cevap verme fonksiyonlarına sahiptirler.

Kaynak: DefenceTurk


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar