Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesi Hayata Geçti

Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesi Hayata Geçti
Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesi Hayata Geçti

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesi’nin açılışına katıldı.


Bakanlık olarak temel vazifelerinin doğal güzellikleri korumak ve kullanma dengesi içinde gelecek nesillere aktarmak olduğunu dile getiren Pakdemirli, bu kapsamda, Hersek Lagünü Sulak Alanı Geliştirme Projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nin 2002’de yürürlüğe girdiğini ve böylece ilk kez bir mevzuata kavuştuğunu belirten Pakdemirli, bu çerçevede, 2014-2020 yılları arasında; 59 ulusal öneme, 13 mahalli öneme haiz sulak alanın ilan edildiğini dile getirdi.

Pakdemirli, sulak alanları korumak için sulak alan yönetim planları ve sulak alan koruma bölgeleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

2002’de bir adet olan sulak alan yönetim planının o tarihten sonra 61 sulak alan yönetim planını devreye aldıklarını, bununla birlikte 73 koruma bölgesi tespiti yaptıklarının altını çizen Pakdemirli, 2012-2014 arasında, 50 alanda sulak alanlarda biyolojik çeşitlilik tespit projeleri hazırladıklarını vurguladı.

“49 SULAK ALANDA ÇEŞİTLİ YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ekolojik yapısı zarar görmüş sulak alanlarda rehabilitasyon ve restorasyon projelerini devreye aldıklarını anlatan Pakdemirli, 2003’te yeniden su tutulan Avlan Gölü’nün ilk rehabilitasyon projesi olduğunu söyledi.

Bugüne kadar 49 sulak alanla ilgili çeşitli yatırımlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Pakdemirli, kuş gözlem kuleleri ve ziyaretçi merkezlerinin bunlardan birkaçı olduğunu bildirdi.

Ulusal sulak alan envanter yönetim bilgi sistemi SAYBİS’i 2019 yılı başında hayata geçirdiklerini belirten Pakdemirli, şöyle konuştu:

“SAYBİS, bizim sulak alanlardaki gözümüz, kulağımız… Sulak alanın sınırlarını, sulak alanı görüntüleme ve sorgulama yapma imkânını biz SAYBİS sayesinde an be an öğrenebiliyoruz.

İşte son 18 yıldır, bütün sulak alanlarımızı, bu gibi, hem fiziksel hem de dijital imkânlarla koruduk, kolladık. Şimdi de suyun bereketini ve tabiatın güzelliklerini bir bir halkımızla buluşturuyoruz, yeni planlamalarla yolumuza devam ediyoruz.

Tabi planlamalarımızın toplumun her kesimi tarafından erişilebilir olması için bütün mesai arkadaşlarımla büyük bir gayret sarf ediyoruz. Özellikle son yıllarda önem verdiğimiz husus, engelli-yaşlı vatandaşların bu doğal güzelliklere ulaşabilmesi, bu alanları rahat bir şekilde gezebilmesi.”

“ÜLKEMİZDE KAYIT ALTINDAKİ 481 FARKLI KUŞ TÜRÜNÜN, 224 ADEDİ HERSEK LAGÜNÜNDE”

Hersek Lagünü’nü bu anlamda örnek bir sulak alan haline dönüştürdüklerinin altını çizen Pakdemirli, “Zira Hersek Lagünü, ülkemizin en değerli doğal güzellikleri arasında. Kuş çeşitliliği açısından da ülkemizin en zengin alanlarından birisi. Hatta özellikle ifade etmek istiyorum ki; ülkemizde kayıt altındaki 481 farklı kuş türünün, 224 adedi Hersek Lagününde! Yani Türkiye’deki kuş türlerinin neredeyse yarısı, şu anda içinde bulunduğumuz kuş cennetinde!” diye konuştu.

2016 yılında Hersek Lagününü mahalli öneme haiz sulak alan olarak tescil ettiklerini dile getiren Pakdemirli, “Böylece Türkiye’nin ilk erişilebilir Kuş Cenneti Projesini de hayata geçirmiş olduk. Tam da burada önemle hatırlatacağım bir başka husus daha var ki: Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlığımızın tabiata olan saygısının tarihi bir ifadesi olarak, Hersek Lagünü gibi muazzam bir kuş cenneti için Osmangazi Köprüsü’nün güzergâhını değiştirdik. Bizim tabiat sevgimiz sorgulanamaz. Yeşile sevdamız, hayvanlara saygımız hiçbir tartıyla ölçülemez.” dedi.

Bu projeyi tabiata saygının, kuşlara hayranlığın bir ifadesi olarak ortaya koyduklarını belirten Pakdemirli, “Bu projeyle, başta su kuşlarımız olmak üzere, birçok türün barınma ve beslenmesi için daha büyük bir yaşam alanı sunuyoruz. Ayrıca projeyle, Hersek Lagününde bulunan kuş zenginliğinin ve çeşitliliğinin tanıtılmasını hedefliyoruz. Ziyaretçilerin sulak alan habitatına zarar vermeden gözlem yapabilmesine imkân veriyoruz.” İfadelerini kullandı.

“PROJENİN MALİYETİ 10,7 MİLYON LİRAYI BULDU”

Projenin 2018’de başladığını ve maliyetinin 10 milyon 700 bin lirayı bulduğunu açıklayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Proje kapsamında; 7 katlı ve asansörlü olarak, 21 metre yükseklikten oluşan Türkiye’nin ilk erişilebilir kuş gözlem kulesini ülkemize kazandırdık. Kuş gözlem kulesinden görsel seralara, Ar-Ge binasından botanik restorana kadar, Hersek Lagünü’nde kuş cennetine yakışır tesisler inşa ettik.”


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar