Kastamonu Çankırı Yolu, Kastamonu’ya Değil Tüm Türkiye’ye Değer Katacak

Kastamonu Cankiri Yolu Kastamonuya Degil Tum Turkiyeye Deger Katacak
Kastamonu Cankiri Yolu Kastamonuya Degil Tum Turkiyeye Deger Katacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk olarak Kırık Barajı Varyant Yolu şantiyesinde incelemelerde bulundu. Burada konuşan Karaismailoğlu, “Bugüne kadar Kastamonu’da 138 kilometrelik karayolu, 11 kilometrelik çift tüp tünel ile birlikte, 91 adet köprüyü yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Kastamonu’ya son 18 yılda 6 milyar üzerinde ulaşım ve iletişim yatırımı yaptık.” dedi.

“Kastamonu’daki 47 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğumuzu 329 kilometreye çıkardık”


Kırık Barajı Varyant Yolu Şantiyesini ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, basına açıklamalarda bulundu. Son 18 yılda Kastamonu’nun, ülke çapında gerçekleştirilen yatırımlardan aldığı ulaşım ve iletişim payının 6 milyar liranın üzerine olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Kastamonu’daki 47 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğumuzu 329 kilometreye çıkardık. Bugüne kadar Kastamonu’da 138 kilometrelik karayolu, 11 kilometrelik çift tüp tünel ile birlikte, 91 adet köprüyü yaparak halkımızın hizmetine sunduk. 1993-2002 yılları arasında yapılan karayolu yatırım miktarını, 23 kat artırarak, 5 milyar 623 milyon liraya çıkardık.” açıklamasında bulundu.

“Kastamonu-Çankırı Yolu, Türkiye’nin küresel lojistik bir güç olmasına katkı sunacak”

Kastamonu’da halen devam eden, 8 adet karayolu yatırımının toplam maliyetinin 7 milyar liraya yaklaştığını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Tüm bu yatırımlarımızın yanı sıra halihazırda Kastamonu’da 430 kilometreyi aşkın yol yapımı çalışmasını yürütüyoruz. ‘Güçlü Altyapı, Güçlü Türkiye’ yaklaşımıyla hazırladığımız Millî Ulaşım ve Altyapı Politika Belgesi ile dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. Intermodal yani çoklu taşımacılık yöntemleri ile Türkiye’nin küresel bir lojistik güç olması yolunda projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Bugün incelemede bulunduğumuz Kastamonu-Çankırı Yolu Projemiz de, Türkiye’nin küresel lojistik bir güç olmasına katkı sunacak önemli projelerden sadece bir tanesidir.” diye konuştu.

“Kastamonu-Çankırı Yolu, Kastamonu’ya değil tüm Türkiye’ye değer katacak”

Kastamonu-Çankırı Yolu Projesinin sadece Kastamonu’ya değil tüm Türkiye’ye değer katacağına vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, “Kastamonu-Çankırı Yolu projemizin toplam uzunluğu yaklaşık 56 kilometredir. Bu uzunluğa yaklaşık 20 kilometrelik Kırık Baraj Varyantı dahildir. 2021 yıl içinde tamamlayacağımız projemizin toplam bedeli 1 milyar 876 milyon lirayı aşmaktadır. Proje kapsamında; 10 bin 811 metrelik 2 adet çift tüp tünel, 288 metrelik 2 adet aç-kapa tek tüp tünel, 364 metrelik 3 adet çift köprü ve 149 metrelik 3 adet köprülü kavşak bulunmaktadır.” bilgisini paylaştı.

“Çalışmalarımız hızla devam ediyor”

Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Projemizde yer alan; 1.339 metrelik Kırık Tüneli’nde kazı destekleme çalışmaları ve 101 metrelik nihai beton çalışmaları ile birlikte 36.4 kilometrelik bölünmüş yolun, 2 adet çift köprünün, 1 adet köprülü kavşağın ve 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin yapımını tamamladık. Yine proje planı içerisinde yer alan, 19.4 kilometrelik Kırık Baraj Relokasyon yolu ihalesini gerçekleştirdik, çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kastamonu’da; 712 kilometresi devlet yolu, 580 kilometresi de il yolu olmak üzere toplamda 1.292 kilometre yol ağımız bulunmaktadır.”

Bakan Karasimailoğlu, Kırık Barajı Varyant Yolu Şantiyesi ziyaretinin ardından Kastamonu Valiliğini ve Kastamonu Belediye Başkanlığını ziyaret etti.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar