Araç Klimasından Kötü Koku Neden Gelir ve Nasıl Giderilir?

Arac Klimasindan Kotu Koku Neden Gelir ve Nasil Giderilir
Arac Klimasindan Kotu Koku Neden Gelir ve Nasil Giderilir

Oto klimasından gelen ağır kokuların en yaygın nedeni, klima sistemi içerisinde zamanla biriken bakterilerdir. Bu bakteriler genellikle soğuk, nemli ve karanlık ortamlarda çoğalırlar. Klima sistemlerinin iç yapısı da tam olarak bu özellikleri karşılamaktadır. Araç klima sistemlerinde, bu bakterilerin oluşmasına karşı klima filtreleri bulunur. Ancak bu filtreler zamanla yıpranır ve bir süre sonra eskisi kadar iyi çalışmamaya başlarlar. Bu durum bakterilerin çoğalmasına ve istenmeyen kötü kokuların araçta yayılmasına neden olur.


Klimanızın bakım ve temizliğini düzenli olarak yaptırmak sizin sağlığınız ve klimanızın ömrü için oldukça önemlidir.

Klima sistemi içinde biriken bakteriler nemli ve karanlık ortamlarda çok hızlı bir şekilde üreyip çoğalabilmektedir. Klimanın içi ise bu ortam koşullarını bütünüyle sağlamaktadır. Aslında aracınızın klima sistemlerinde bu bakterilere karşı bazı klima filtreleri bulunur fakat zaman içinde bu filtreler işlevini yitirmeye başlar ve işlevini yerine getirmemeye başlar. Ve bunun sonucunda ise bakteriler hızla çoğalır araç içindeki hava kalitesini bozarak ortama kötü koku verilmesine sebep olur.

Klima fitresine zamanla yapışarak biriken kir ve tozlarda klimanızın içinden kötü koku yayılmasına sebep verebilmektedir. Klima genel sistem işleyişi olarak dışarıdan sağladığı havayı belirli bir sıcaklıkla içeriye verirken dışardan aldığı havadaki tozları kendi içeriğinde biriktirir. Klima bakımının uzun süre yapılmaması bu tozların klima içinde birikmesiyle bir süre sonra araç içine kötü koku olarak yansımaktadır. Kötü kokuyla beraber araç içerisine verdiği havayı tozlu olarak verebilmektedir. Ve bu havanın kalitesini bozarak sizin için rahatsız edicidir. Polen filtresi değişimi bu yüzden oldukça önemlidir. Polen filtresi sistem gereği dışarıdan sağlanan havadaki tozları tutan bir filtredir. Klimayı çok fazla kullanan bir sürücü iseniz ve filtreyi uzun zamandır değiştirmediyseniz kötü kokuların sebebi olabilir. Burada ise filtreyi temizlemeniz veya değiştirmeniz gerekmektedir. Genelde işin uzmanları tarafından polen filtresinin temizlenmesi yerine değiştirilmesi önerilmektedir.

Bir başka sebep ise araçlarınızın motor bölümüne saklanan hayvanlar olabilmektedir. Küçük ebatlı hayvanların, motor kısmında klima peteğine sıkışması ve çıkamaması ile hayvanlar orada ölebilmektedir. Aracınızı kullanmadan önce burayı kontrol etmek aracınızda meydana gelebilecek kokuları hem engeller hem de orada bulunan hayvanı kurtarabilmektedir.

Hayvanların ölmesiyle orada kalan bedenleri çürüyerek koku oluşturur ve bu koku klima sistemleri aracılığıyla araç içine verilir. Aslında bu çürümüş koku oldukça fazla olduğu için fark edilebilir olmaktadır.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar