Boyasız Kaporta Düzeltme Nasıl Yapılır?

boyasiz kaporta duzeltme nasil yapilir
boyasiz kaporta duzeltme nasil yapilir

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme (PDR) , dış darbeler sonucu araç kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar görmediği, 5 cm çapa kadar kaporta göçüklerinin özel aletlerle aracın orijinalliği korunarak ve herhangi bir boyama işlemi yapmaksızın düzeltilerek eski haline getirilme tekniği ve sanatıdır. Boyasız kaporta göçük düzeltme işlemi, aracın kaporta aksamları üzerinde meydana gelen ve boyanın zarar görmediği durumlardaki hasarların, geleneksel yöntemler olan kaporta düzeltme ve boya uygulaması yapılmadan giderilmesidir.


Küçük ve büyük ölçekli park hasarları, aracın orijinal boyasına zarar vermediği takdirde, özel onarım teknikleri ile düzeltilerek eski haline getirilir.

Boyasız Kaporta Düzeltme İşlemi

Boyasız kaporta düzeltme işlemi, bazı dış etkenlerden dolayı aracın dışardan aldığı bazı darbelerin meydana getirdiği oldukça sık karşılaşılan bir durum olduğu ve bir çok çözümü olduğu bilinmelidir. Araç kaportasında oluşan içe çökme, ezilme gibi az etkenli hasarların tercihe bağlı olarak bu özel olarak bu iş için kullanılan bazı aletlerin ya da masaj yöntemi denilen bir uygulama ile aracın kendi boyasının zarar görmeden aynı şekilde eski haline döndürme yöntemidir. Bu işlemlerde oldukça önemli olan husus bu işlemlerin oldukça dikkatli şekilde yapılması yani uygulanması olarak görülmektedir. Dikkatsiz bir şekilde tercih edilen yöntem aracın boyasına zarar verebilir ve aracın piyasa değeri için oldukça düşüş etkeni yaratabilir.

Boyasız Kaporta Düzeltme İşleminin Avantajları

Genel olarak araç sahipleri tarafından tercih edilen boyasız kaporta düzeltme işleminin araç sahipleri için oldukça yararlı olmasının sebebi, aracın özgün halinin bozulmaması ve bu nedenle sahip olduğu değerinin kaybedilmemesidir. Bir başka avantajı da boya ya da macun kullanılmadığı için aracın kendi boyası ile kullanılacak boyanın renginin farklı olmasının önüne geçilmiş olunmasıdır. Ve buna ek olarak oldukça tasarruf sağlayan bir yöntem olarak günümüzde işin uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

Boyasız Kaporta Düzeltme Nasıl Yapılır?

İşlem yöntemlerinden biri kaportanın arka tarafından bastırılarak yapılan düzeltme olarak bilinmektedir. Kaportanın arka tarafından bastırarak düzeltme işleminde aracın çökmüş kısmının arka tarafında kullanılan çubuk şeklinde parçalar kullanılmaktadır. Bu parçalar ile çöküğe masaj yöntemiyle arkasından uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında dışarda meydana gelen pürüz varsa başka bir işlemle bu pürüzler düzeltilebilmektedir. Bu yöntemde hasar alan yerin arka tarafındaki malzemelerin sökülmesi gerekmektedir.

Diğer bir yöntem vakumlama ile düzeltmedir. Bu yöntem kaportanın arka tarafının kullanılamadığı araçlarda kullanılır. Bu yöntemde de araçların boyası herhangi bir zarar görmemektedir.

Diğer bir işlem yöntemi manyetik ile uygulanan yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntem oldukça etkili bir yöntem olarak günümüzde kullanılmaktadır. Bu işlem yönteminde yine malzemelerin yerinden çıkarılmasına gerek duyulmamaktadır. Oldukça zaman tasarrufu sağlayan bir işlem yöntemidir. Frekans dalgaları ile hasar olan yerde boyaya zarar verilmeden hasarın düzeltilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu yöntem biçimde hasarın olduğu yere göre program özellikleri bulunmakta ve bu ayarlar yapılabilmektedir.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar