Boğaziçi Üniversitesi Yeni Rektörü Melih Bulu Kimdir? Melih Bulu Kaç Yaşında ve Nereli?

bogazici universitesi yeni rektoru melih bulu kimdir melih bulu kac yasinda ve nereli
bogazici universitesi yeni rektoru melih bulu kimdir melih bulu kac yasinda ve nereli

Boğaziçi Üniversitesi yeni rektörü Melih Bulu’ya karşı protestolara Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri de katıldı. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle ataması gerçekleştirilen 5 rektörden biri olan Melih Bulu merak ediliyor. Geçen sene Ocak ayında Haliç Üniversitesi’ne, bugün ise Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu kimdir?

Melih Bulu Doğum tarihi 15 Ağustos 1970, Kırıkkale. Türk akademisyen, siyasetçi ve mevcut Boğaziçi Üniversitesi rektörü. Finans alanında doktorası bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak strateji alanında akademik çalışmaları vardır. İstanbul Şehir Üniversitesinde İşletme bölüm başkanı (2010-2016), İstinye Üniversitesi kurucu rektörü (2016-2019), Haliç Üniversitesi rektörü (2020) olarak görev yaptı. Ak Parti Sarıyer ilçe başkanlığı kurucusu olan Bulu, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ataşehir Belediye Başkanlığı için, 2015 yılı genel seçimlerinde İstanbul 1. bölge milletvekilliği için aday adayı oldu. 2 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atandı. Melih Bulu’nun rektörlüğe getirilmesi öğrenciler tarafından protesto edildi.

1970 yılında Kırıkkale’de doğdu. Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı (1992). Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde finans alanında yüksek lisans; yönetim ve organizasyon alanında doktora eğitimi aldı.

Eğitimini tamamladıktan sonra Ankara’da savunma sanayinde zırhlı personel taşıyıcı üretimi yapan FMC-Nurol ve F-16 uçaklarının üretimini yapan Türk Uzay ve Havacılık Sanayi Şirketi (TUSAŞ) firmalarında çalıştı. P&G firmasında fabrika müdürü olarak verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görev yaptı. Ayrıca üretim ve hizmet sektöründe çeşitli firmalara strateji ve yönetim konusunda danışmanlık yaptı.

Bulu, 2002 yılında Ak Parti’nin İstanbul ili Sarıyer ilçe başkanlığını kurdu. AK Parti İl yönetiminde ekonomiden Sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ataşehir Belediye Başkanlığı için Ak Parti’den aday adayı oldu. 2015 yılı genel seçimlerinde ise AK Parti’den İstanbul 1. bölgeden milletvekili aday adayı oldu.

2003-2010 yılları arasında Boğaziçi ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde yarı zamanlı olarak İş Stratejisi ve Oyun Teorisi dersleri veren Bulu, 2009 yılından itibaren tam zamanlı akademisyen olarak çalışmaya başladı. 2008 yılında doçent, 2016 yılında profesör unvanı aldı. 2010-2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanlığını yürüttü. 2016-2019 yıllarında İstanbul’da İstinye Üniversitesi’nin kurucu rektörü olarak görev yaptı ve 2020’de Haliç Üniversitesi’nin rektörü olarak göreve başladı.

2004 yılında kurucularından olduğu Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) adlı sivil toplum kuruluşunun önce genel koordinatörlüğünü, 2017-2019 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığını yaptı ve URAK çatısı altında Türkiye’nin sektörel ve şehir bazında rekabetçilik analizlerini yaptı. 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Öğrencilerin sınavlarda kameraların zorunlu olması kararına tepki göstermeleri üzerine Melih Bulu, Haliç Üniversitesi rektörü iken öğrencilerin tweet’lerine sahte hesapla cevap vererdiği, onları sınavlarda kopya çekmekle suçladığı ve sonra ana hesabıyla kendisi tarafından gönderilen tweet’leri beğendiği iddia edildi.

2011 yılında yazdığı “Measuring competitiveness of cities: Turkish experience”in “The environment and the entrepreneurial city: searching for the urban ‘sustainability fix’ in Manchester and Leeds”dan kopyalandığı, doktora tezinde intihal yaptığı iddia edildi. Bulu, intihal iddialarını “iftira” olarak nitelendirerek reddetti.

Boğaziçi Üniversitesi Protestoları

Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, rektörün atanması yerine seçilmesi gerektiğini belirterek, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan düzenlemeyle rektörlük seçimlerini ortadan kaldıran ve anti-demokratik olduğunu düşündükleri uygulamaların bir parçası olan bu eylemi eleştirdiler Öğretim üyeleri, 1980 darbesinden bu yana Türkiye’de bir üniversite dışında atanan ilk rektör olduğunu belirtti.  Rektör, AKP’nin siyasi bir hareketi olarak gördükleri atamaya öfkelenen öğrenciler tarafından protesto edildi. “Melih Bulu bizim rektörümüz değil.” sloganlarıyla birlikte “Bunu akademik özgürlüğü, bilimsel özerkliği ve üniversitemizin demokratik değerlerini açıkça ihlal ettiği için kabul etmiyoruz” dediler. Hükümet yanlısı bir gazete olan Yeni Akit’in Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, “Sanırsınız ki, mevzuat ve teamül gereği bir profesör değil de.. Mahmutpaşa’dan bir esnaf, rektör olarak atanmış” diyerek protestoları eleştirdi. Yapılan bu protestoların ardından Boğaziçi Üniversitesine mensup akademisyenler, rektör devir-teslim töreninde, rektörlük binasına arkalarını dönerek yeni bir protesto gerçekleştirdi.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar