Mars Helikopteri Ingenuity İlk Uçuşunu Yaptı

mars helikopteri ingenuity ilk ucusunu yapti
mars helikopteri ingenuity ilk ucusunu yapti

Mars helikopteri Ingenuity Dünya dışı bir gezegende kontrollü bir şekilde uçan ilk araç oldu. NASA tarafından gönderilen Mars gezgini Perseverance 18 Şubat 2021 tarihinde başarıyla Mars yüzeyine iniş yaptı. Mars gezgini Perseverance’in içinde depolanan Mars helikopteri Ingenuity önce Mars yüzeyine başarıyla bırakıldı. Bir aylık görev ömrü için tasarlanan 1.8 kilogramlık Mars helikopteri Ingenuity’in yüzeye bırakılmasının ardından çeşitli yer testleri yapıldı.İlk motor çalıştırma testinde dakikada 55 kere olmak üzere pervanelerini döndürdü. İlk uçuştan bir önceki testte yazılımsal bir hata tespit edildi. Yazılımsal hatanın helikopteri hızlı moda geçirecek kısımda olduğu Mars helikopteri Ingenuity’in mühendisleri tarafından duyuruldu. Hata kısa bir süre içerisinde yedek yazılımla giderildi.

19 Nisan 2021 tarihinde Mars saati ile 12.33’te Mars helikopteri Ingenuity kontrollü bir şekilde uçuş yaptı. Helikopter kontrollü bir şekilde Dünya dışı bir gezegende uçan ilk araç oldu. İlk uçuşunda 3 metre yükseklikte yaklaşık olarak 40 saniye boyunca otonom bir şekilde uçtu. Ayrıca uçuşta etrafında 360 derece dönerek bir sonraki uçuş testi için veri topladı. Uçuş testinden yaklaşık olarak 3 saat sonra ilk görüntüler Dünya’ya ulaştı. Mars helikopteri Ingenuity için 5 adet uçuş testi planlanıyor. Fakat Ingenuity’in mühendisleri bu testlerin başarılı olmasıyla helikopterin sınırlarını zorlamayı planladıklarını belirtti.

Mars helikopteri Ingenuity’in verileri ilk önce Mars gezgini Perseverance’a aktarıldı. Gezgin ile Mars yörüngesinde dolanan MRO uydusu uygun konuma gelince veriler Dünya üzerindeki çeşitli derin uzay antenlerine aktarıldı. NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) ilk görüntülerin ulaşmasıyla basın toplantısı düzenledi. Mars helikopteri Ingenuity, Wright Kardeşlerin geliştirdiği ilk kez kontrollü bir şekilde uçan uçağa benzetildi.

Mars’taki ilk uçuş alanı: Wright Brothers Field

NASA Bilim Yardımcısı Thomas Zurbuchen uçuş ve uçuşun yapıldığı yer hakkında,

“Şimdi, Wright kardeşlerin gezegenimizdeki ilk uçuşu yapmayı başardıktan 117 yıl sonra, NASA’nın Ingenuity helikopteri bu şaşırtıcı başarıyı başka bir gezegende gerçekleştirmeyi başardı. Havacılık tarihindeki bu iki önemli an 288 milyon kilometre uzaklıkla yapıldı. Fakat şimdi sonsuza kadar bağlı olacaklar. Yenilikçi iki  bisiklet üreticisine saygı olarak, Wright Brothers Field olarak bilinecek.”

ifadelerinde bulundu. Mars helikopteri Ingenuity üzerinde Wright Kardeşlerin ilk kontrollü uçuşu yaptığı uçakta kullanılan kumaştan bir parça yerleştirilmişti.

Mars helikopteri Ingenuity’in Kaptan Pilotu Håvard Grip, uçaklarda kullanılan uçuş kodunun resmi olarak Ingenuity’e verildiğini duyurdu. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Mars helikopteri Ingenuity’e verdiği kod IGY olarak belirtildi.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar