Türk Hava Kuvvetlerine Ait E-7T HİK Uçağı İlk Yurt Dışı NATO Görevini İcra Etti

turk hava kuvvetlerine ait e t hik ucagi ilk yurt disi nato gorevini icra etti
turk hava kuvvetlerine ait e t hik ucagi ilk yurt disi nato gorevini icra etti

NATO Güvence Tedbirleri kapsamında, Türk Hava Kuvvetlerine ait E-7T HİK uçağı ilk defa başka bir NATO ülkesi hava sahasında görev icra etti.Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, NATO Güvence Tedbirleri kapsamında, E-7T Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı tarafından ilk defa başka bir NATO ülkesi hava sahasında görev icra edildi. 16 Nisan’da Romanya hava sahasında gerçekleştirilen görevde, Romanya Kontrol İhbar Merkezi ile Link-16 üzerinden hava resmi paylaşımı yapıldı.

Ayrıca MSB tarafından yapılan açıklamaya göre, Romanya hava sahasındaki görev kapsamında, elektronik destek ile deniz resmi oluşturma ve paylaşma faaliyeti de icra edildi. Deniz resmi oluşturma ve paylaşma faaliyeti sayesinde İspanya’da bulunan CAOC (Combined Air Operations Centre) Torrejon’a tespitlerin bildirimi sağlandı.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından Romanya’da gerçekleştirilen faaliyetler

21 Şubat 2021 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada göre, Türk Hava Kuvvetlerine ait tanker uçağı ile Romanya üzerinde yakıt ikmali gerçekleştirildiği ifade edilmişti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Almanya Geilenkirchen’den kalkan ve Güvence Tedbirleri kapsamında görev icra eden E-3A AWACS uçağına, NATO’nun talebi üzerine Hava Kuvvetlerimize ait KC-135R tanker uçağı tarafından Romanya üzerinde yakıt ikmali yapıldı.” ifadelerine yer verilmişti.

28 Ocak 2021 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise, Türk Hava Kuvvetlerine ait tanker uçağı ile Romanya üzerinde ilk kez gece görevi kapsamında NATO uçağına yakıt ikmali gerçekleştirildiği ifade edilmişti.

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Almanya’dan kalkan ve Güvence Tedbirleri kapsamında görev yapan NATO’ya ait E-3A AWACS uçağına, Hava Kuvvetlerimize ait KC-135R tanker uçağıyla Romanya üzerinde yakıt ikmali yapıldı. Bu görevle, bir NATO uçağına ilk kez gece görevi esnasında havadan yakıt ikmali sağlanmış oldu.” ifadelerine yer verilmişti.

E-7T HİK uçağı, Millî Anadolu Kartalı-2021 kapsamında eğitimlere katılmıştı

18 Nisan 2021 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Millî Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi kapsamında; “Deniz Görev Grubuna Taarruz” eğitimleri icra edildiğini ve söz konusu eğitimlere E-7T Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağının da katılım sağladığı bildirilmişti. Millî Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi kapsamında; Deniz-Hava işbirliğini geliştirmek maksadıyla gerçekleştirilen eğitimlerde toplam 101 sorti uçuş gerçekleştirildiği açıklanmıştı.

E-7T Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağının yanı sıra eğitime;

  • Türk Hava Kuvvetleri; F-4E 2020, F-16, KC 135 Tanker, CN-235, AS-532 (Helikopter), C-130
  • Türk Deniz Kuvvetleri unsurları

katılım sağlamıştı.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar