Zambiya ile Botsvana’yı Kara ve Demiryoluyla Birbirine Bağlayan Kazungula Köprüsü Açıldı

zambiya ile botsvanayi kara ve demiryoluyla birbirine baglayan kazungula koprusu acildi
zambiya ile botsvanayi kara ve demiryoluyla birbirine baglayan kazungula koprusu acildi

Güney Afrika ülkelerinden Botsvana ve Zambiya, komşu Zimbabwe’de Afrika’nın en yoğun sınır geçişlerinden birinde tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilecek 269 milyon dolarlık Kazungula köprüsünü açtı.

Zambezi Nehri üzerine kurulu 923 metrelik Kazungula Köprüsü’nün açılış töreninde, Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu, Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Eric Keabetswe Masisi, Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa ve Afrika Birliği (AfB) Başkanı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) Devlet Başkanı Felix Tshisekedi hazır bulundu.

Lungu, açılışı gerçekleştirilen bu köprüyü mal ve hizmet akışını kolaylaştırıp Zambiya’yı dışarı bağlayan oldukça önemli bir girişim olarak nitelendirdi.

Botsvana Devlet Başkanı Masisi ise ülkesinin Zambiya’yı kalkınmada kilit stratejik bir ortak olarak gördüğünü belirterek bu ikonik projenin, iki ülke arasında giderek güçlenen ikili ilişkilerin göstergesi olduğunu belirtti.

Tshisekedi de bu köprü projesinin AfB hedefleri ile kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmaya dayalı müreffeh bir Afrika çağrısı yapan “Gündem 2063” projesinin öncelik alanlarıyla uyumlu olduğunu kaydetti.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Bostwana Başkanı Mokgweetsi Masisi ise, ülkesinin iki ülke arasında mutlu bir şekilde devam eden dostane ikili ilişkilere büyük önem verdiğini, Bostwana’nın Zambiya’yı kalkınmada kilit bir ortak olarak gördüğünü söyledi. Masisi  “Bu köprü, iki ülke arasında var olan sürekli artan işbirliğinin bir kanıtıdır” dedi.

Törene katılan diğer devlet başkanları arasında Mozambik Başkanı Filipe Nyusi ve Zimbabwe Başkanı Emerson Mnangagwa da projeyi tüm Afrika kıtası için bir gelişme olarak övdü.

Kazungula Köprüsü

Kazangula Köprüsü, Güney Afrika bölgesindeki büyük limanlarla bağlantı yoluyla, uluslararası pazarlara erişimini artırması beklenen önemli bir bölgesel entegrasyon projesi olarak biliniyor.

Ağustos 2007’de Zambiya ve Botsvana hükümetleri mevcut feribotun yerini alacak bir köprü inşa etmek için bir anlaşma yaptı.

Zambiya ve Botsvana’yı kara ve demiryoluyla birbirine bağlayan 269 milyon ABD Doları tutarındaki Kazangula Köprüsü projesinin inşaatı resmi olarak 12 Ekim 2014’te başladı. Covid-19 salgını nedeniyle açılışı ertelenen köprü 10 Mayıs 2021’de tamamlanarak hizmete girdi.

İnşaat, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ve Afrika Kalkınma Bankası tarafından finanse edildi . 923 metre uzunluğundaki ve 18.5 metre genişliğindeki 129 metrelik en uzun açıklığa sahip olan köprü Zambiya’daki Kazungula kasabasını Botsvana’ya bağlar .

Afrika Kalkınma Bankasının da inşasına finansman sağladığı Kazungula Köprüsü, yaklaşık 269 milyon dolara mal oldu.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar